Mobilizacja w Ukrainie. Poborowi mężczyźni będą mogli uzyskać paszport jedynie na terytorium Ukrainy

Ukraiński rząd zakazał wysyłania paszportów za granicę. Zgodnie z rozporządzeniem rządu z 23 kwietnia mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli otrzymać dokumenty wyłącznie na terytorium Ukrainy.

Ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli dostać paszportów za granicą. Rząd Ukrainy zakazał wysyłania takich dokumentów za granicę państwa. Zgodnie z uchwałą z 23 kwietnia mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli uzyskać dokumenty wyłącznie na terytorium Ukrainy.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej: Ciśnienie rosyjskie jest potężne

Ukraina. Poborowi mogą otrzymać paszport jedynie na terytorium Ukrainy

- Uzyskanie paszportu obywatela Ukrainy, a także paszportu biometrycznego przez obywatela Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat odbywa się w jednostce terytorialnej Państwowej Służby Migracyjnej. Paszporty takie nie są przekazywane odrębnej jednostce lub zagranicznej instytucji dyplomatycznej Ukrainy w celu organizacji ich wydania - czytamy w rozporządzeniu ukraińskiego rządu

Gabinet Ministrów Ukrainy zwraca uwagę także, że zakaz ten nie będzie dotyczył osób w wieku poborowym, które zgodnie z prawem mają podstawy do zwolnienia ze służby wojskowej.

Konsulaty Ukrainy nie będą rozpatrywać wniosków mężczyzn w wieku poborowym. "Dlaczego wszyscy powinni się z tym mierzyć?"

23 kwietnia ukraińskie konsulaty poinformowały o czasowym zawieszeniu usług wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. - Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia uczciwego stosunku do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w Ukrainie i za granicą. Będzie sprawiedliwie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef ukraińskiego MSZ zaznaczył, że w obecnych warunkach głównym priorytetem jest walka o przetrwanie Ukrainy. 

Były szef MSZ Ukrainy Wołodymyr Ohryzko uważa, że stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest uczciwe i sprawiedliwe. - Teraz nie może być żadnych odcieni - albo jesteś za, albo przeciw. Tak jak nie może być, że "chcę - idę bronić kraju", "nie chcę - nie idę". Być "patriotą" na zagranicznych stadionach? Można, ale jeszcze lepiej wrócić do domu i pomóc tutaj - mówi ukraiński dyplomata.

Większość pytanych przez nas Ukraińców mieszkających w Polsce i innych krajach oburza, że obywateli, którzy opuścili kraj 10-20 lat temu, utożsamia się z uciekinierami, którzy opuścili kraj nielegalnie podczas wojny. - Dlaczego nasze prawa nas ograniczają? Wyjechałem legalnie. Rozumiem, że władze chcą ograniczyć wyjazdy albo jakoś zawrócić tych mężczyzn, którzy zapłacili łapówki i wyjechali. Ale dlaczego wszyscy powinni się z tym mierzyć? Dużo Ukraińców mieszka w Polsce, Niemczech, są po prostu migrantami, żyją w innym kraju. Uważam, że jeśliby była taka możliwość, dużo ludzi po tej decyzji ukraińskiego MSZ zrzekłoby się ukraińskiego paszportu i starałoby się o obywatelstwo kraju, w którym mieszkają - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Andrij, Ukrainiec mieszkający w Holandii.