Zełenski szykuje drugi plan. Chodzi o to, co zrobi sama Ukraina
Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas posiedzenia Najwyższego Dowództwa zlecił przygotowanie wewnętrznego planu wzmocnienia Ukrainy. – W wyniku dzisiejszego posiedzenia zleciłem przygotowanie poszczególnych części naszego wewnętrznego planu wzmocnienia Ukrainy. Oprócz planu zwycięstwa musimy wypracować wszystkie niezbędne kroki, które zagwarantują postępy wewnątrz kraju. To dotyczy frontu, przemysłu obronnego, gospodarki i finansów, sfery informacyjnej, zapewnienia sprawiedliwości, regionalnego rozwoju oraz innych strategicznych obszarów. Za organizację tej pracy odpowiadać będzie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział prezydent.
Jak wcześniej informowała ukraińska redakcja BBC , dokument ten nie jest alternatywą dla wcześniej przedstawionego planu, lecz odnosi się do wewnętrznych rozwiązań w różnych dziedzinach. Poprzedni plan skierowany był głównie do partnerów, a ten ma dotyczyć kroków, które sama Ukraina musi podjąć dla przetrwania i rozwoju w czasie wojny.
Jak zaznaczył Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii prezydenta, w komentarzu dla portalu RBK-Ukraina , plan zwycięstwa, który został przedstawiony wcześniej, jest skierowany do partnerów i zawiera uzasadnione wyjaśnienia, jakie rodzaje broni są potrzebne Ukrainie i których nie może ona wytworzyć samodzielnie. – Istnieje również druga część – mobilizacja zasobów wewnętrznych Ukrainy. Pomoc partnerów i praca wewnętrzna to procesy równoległe – dodał Podolak. Zaznaczył również, że konieczne jest wyjaśnienie dla obywateli, jak powinna funkcjonować gospodarka podczas wojny.
Wołodymyr Zełenski zlecił przygotowania kolejnego planu. Ekspert: Plan może sugerować wybory
Politolog Taras Zahorodni w rozmowie z portalem Obozrevatel powiedział, że obecnie w Ukrainie istnieje pilna potrzeba rozwiązania problemów dotyczących organizacji pracy przemysłu obronnego. Wskazał na brak zapewnienia tajemnicy przedsiębiorstw w tym sektorze, co uniemożliwia dużym korporacjom inwestowanie w Ukrainę. Dodał, że dostawy części zamiennych nie są odpowiednio zabezpieczone pod względem poufności, a także nie istnieje ubezpieczenie ryzyk wojskowych. Nowy plan może uwzględniać te kwestie. – Przedsiębiorstwom przemysłu obronnego obecnie nie pozwala się na eksport swoich produktów – podkreślił.
Ukraiński politolog Bohdan Ferens zauważył w rozmowie z Hromadske Radio , że należy robić wszystko, co możliwe w kontekście integracji europejskiej i rozwoju ukraińskiej gospodarki. – Oprócz opracowywania takich dokumentów, istotne jest realistyczne ocenianie ryzyk i wdrażanie planów etapowo, aby efekty były widoczne – dodał Ferens.
Mówił również, że Ukraina potrzebuje więcej instytucji politycznych, które będą skoncentrowane na wartościach. Takie instytucje powinny bronić interesów obywateli i różnych grup społecznych, a także zrównoważyć zarządzanie na poziomie państwowym i przygotować kadrę. – Takie instytucje są podstawą procesów politycznych, nawet jeśli w czasie stanu wojennego polityka wewnętrzna jest wstrzymana – zaznaczył ekspert.
Ołeksandr Musijenko, ekspert wojskowy i polityczny, także uważa, że Ukraina potrzebuje nowego planu działań na rzecz rozwoju gospodarki. – Myślę, że ten plan będzie dotyczył mobilizacji narodowej gospodarki i wszystkich zasobów, z racji tego, że wojna może jeszcze długo trwać – powiedział Musijenko w swoim kanale na YouTube. – Najważniejsze, czy w tym planie pojawią się oznaki początku procesu politycznego w naszym państwie, co może sugerować, że Ukraina mogłaby przeprowadzić wybory, aby zresetować władze – dodał.
Politolog Oleg Lisnyj zasugerował, że Ukraina może przejść na hybrydowe "wojenne tory" po wdrożeniu wewnętrznego planu zwycięstwa. – Uważam, że przestawienie gospodarki na 'wojenne tory' jest jednym z kluczowych elementów. Moim zdaniem musimy to zrobić, ale czy społeczeństwo jest na to gotowe? – powiedział w telewizji Kijów 24 . Wspomniał również o ludziach, którzy początkowo deklarują gotowość do wszelkich ograniczeń dla zwycięstwa, ale później nie są zadowoleni, gdy te mechanizmy są wprowadzane w życie.