Jak zakończy się wojna? Zmiana nastrojów wśród Ukraińców

Władysław Jacenko
Ponad połowa Ukraińców chce jak najszybszego zakończenia wojny poprzez negocjacje - wynika z badań Instytutu Gallupa. 52 proc. respondentów popiera rozmowy pokojowe, podczas gdy 38 proc. uważa, że kraj powinien walczyć do zwycięstwa. Wyniki pokazują znaczący spadek poparcia dla dalszej walki w porównaniu z wcześniejszymi latami wojny.

52 proc. Ukraińców chciałoby, aby Ukraina jak najszybciej wynegocjowała zakończenie wojny. Jednocześnie 38 proc. uważa, że kraj powinien walczyć do zwycięstwa - wynika z badania amerykańskiego Instytutu Gallupa, przeprowadzonego w sierpniu i październiku 2024 roku.

Podkreślono, że pod koniec lutego 2022 roku opinia publiczna wyglądała zupełnie inaczej - 73 proc. badanych Ukraińców opowiadało się za walką do zwycięstwa.

W 2023 roku poparcie dla walki do zwycięstwa zmniejszyło się, ale nadal 63 proc. badanych wolało kontynuować walkę, niż osiągnąć pokój poprzez negocjacje (27 proc.). W tym roku zmęczenie wojną wzrosło, po raz pierwszy osiągając większość.

Zobacz wideo Minęło 1000 dni od wybuchu wojny w Ukrainie. Donald Tusk podsumowuje

Zmiana nastrojów w Ukrainie. Mieszkańcy Wschodu chcą jak najszybszego zakończenia wojny 

Według badania największy spadek poparcia dla walki do zwycięstwa miał miejsce w regionach oddalonych od linii frontu, zwłaszcza w Kijowie (o 39 punktów procentowych) i na zachodzie kraju (o 40 punktów). Wśród Ukraińców mieszkających na wschodzie kraju ponad dwa razy więcej osób chce, aby wojna zakończyła się jak najszybciej (63 proc.), niż kontynuowano walkę (27 proc.).

W badaniu zaznaczono, że znaczna część Ukraińców opowiadających się za szybkim zakończeniem wojny uważa, że Ukraina powinna być gotowa ustąpić część terytorium w zamian za pokój. Większość tej grupy (52 proc.) zgadza się, że Ukraina powinna być otwarta na pewne ustępstwa terytorialne jako element umowy pokojowej mającej zakończyć wojnę, podczas gdy 38 proc. nie zgadza się z tym, a 10 proc. nie ma zdania.

- Nawet wśród Ukraińców opowiadających się za walką aż do zwycięstwa ich kraju pojawiają się dowody na to, że zmienia się ich wyobrażenie o zwycięstwie. W latach 2022 i 2023 zdecydowana większość (92 proc. i 93 proc. odpowiednio) Ukraińców, którzy popierali kontynuowanie walki, uważała, że zwycięstwo oznacza odzyskanie wszystkich terytoriów utraconych od 2014 roku, w tym Krymu. Chociaż w 2024 roku takich osób nadal była zdecydowana większość, odsetek ten spadł do 81 proc. - czytamy w badaniu.

Badanie amerykańskiego Instytutu Gallupa, który zajmuje się analizą opinii publicznej, zostało przeprowadzone w sierpniu i październiku 2024 roku. W latach 2023 i 2024 z badania wyłączono niektóre okupowane terytoria znajdujące się pod kontrolą Rosji z powodu braku zasięgu ukraińskich operatorów komórkowych. Wyłączenia dotyczą około 10 proc. do 12 proc. populacji.

4 listopada Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii opublikował wyniki badania, zgodnie z którymi większość respondentów (63 proc.) jest gotowa znosić wojnę tak długo, jak będzie to konieczne. Jak zauważyli ukraińscy socjologowie, między lutym a październikiem 2024 roku po raz pierwszy odnotowano spadek odsetka osób gotowych znosić wojnę tak długo, jak będzie to konieczne.

Jak pokazują wyniki badania Centrum Razumkowa, przeprowadzonego we wrześniu, wzrósł do 35 proc. odsetek Ukraińców, którzy uważają, że negocjacje z Rosją to skuteczny sposób na osiągnięcie pokoju, z którego należy skorzystać już teraz.