Rosja może przygotowywać się do masowego ostrzału Ukrainy w Dzień Niepodległości. 176 dzień wojny oczami Ukrayina.pl

18 sierpnia - trwa 176. dzień wojny w Ukrainie. We Lwowie odbyło się spotkanie Wołodymyra Zełenskego z prezydentem Turcji i sekretarzem generalnym ONZ. Również tego dnia na policję zgłoszono wiele doniesień o domniemanych zaminowanych obiektach infrastruktury. Tymczasem Rosja ściąga transporty wojskowe z pociskami do granic Ukrainy. Przedstawiamy wybór najważniejszych i najciekawszych wiadomości dnia według dziennikarki Ukrayina.pl, Iryny Batiuk ze Lwowa.

Spotkanie Zełenskiego z Erdoganem i Guterresem. Co zostało uzgodnione?

Politycy zgodzili się kontynuować koordynację we wdrażaniu inicjatywy zbożowej. Omówili również kwestię nielegalnej i przymusowej deportacji Ukraińców oraz zwolnienia  Ukraińców z niewoli. - Szczególną uwagę zwrócono na temat rosyjskiego szantażu nuklearnego w Zaporożu. Ten celowy terror ze strony agresora może mieć katastrofalne skutki na skalę światową. Dlatego ONZ musi zapewnić [...] całkowite uwolnienie [Zaporoża - red.] od wojsk rosyjskich - podkreślił Zełenski. Tymczasem okazało się, że Rosja odmówiła utworzenia strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni jądrowej. Z kolei ukraińscy naukowcy przygotowali symulację rozprzestrzenianie się promieniowania w razie wypadku w elektrowni.

- Reaktor jądrowy można zniszczyć tylko pociskiem z głowicą jądrową, ponieważ zwykła broń nie zniszczy korpusu reaktora. Wysadzenie bloku energetycznego to niezwykle trudne zadanie. Dlatego wypowiedzi Rosjan mają na celu osiągnięcie pewnego efektu psychologicznego - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Mychajło Gonczar, prezes Centrum Studiów Globalnych "Strategia XXI".

Erdogan we Lwowie. Doniesienia o zaminowaniu obiektów infrastruktury

Rankiem 18 sierpnia z różnych miast Ukrainy zaczęły napływać doniesienia o rzekomym zaminowaniu  obiektów infrastrukturalnych. We Lwowie pojawiły się informacje o zaminowaniu stacji kolejowej i rynków miejskich. W Czerkasach o zaminowaniu dworca PKP i PKS. W Tarnopolu nieznani sprawcy mieli z kolei zaminować stację kolejową i dom towarowy, ale ta informacja nie została potwierdzona.

Atak rakietowy na Charków. Liczba ofiar wzrosła

Liczba ofiar środowego ataku rakietowego na rejon Sałtowka w Charkowie wzrosła: co najmniej 12 cywilów zginęło, a 20 zostało rannych. - Wielu z nich to osoby starsze i niepełnosprawne. W pobliżu zniszczonego domu nie ma żadnej placówki wojskowej - napisano w komunikacie pogotowia ratunkowego.

Rosja ściąga transporty z rakietami do granic Ukrainy: Czy 24 sierpnia dojdzie do ostrzału?

Rosja przewozi rakiety i amunicję do granic Ukrainy i terytoriów czasowo okupowanych - informuje z kolei Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zagrożenie masowym ostrzałem terytorium Ukrainy pociskami S-300 jest oczywiste. Biorąc pod uwagę przybycie transportów do 20.  sierpnia, oczywiste jest również, że przygotowują się na 24 sierpnia [Dzień Niepodległości Ukrainy  -  red. ] 

- uważa StratCom. 

"Ludowy" Bayraktar - za zebrane środki wolontariusze wykupili dostęp do satelity

Fundacja Charytatywna Serhija Prytuli wykupiła roczny dostęp do satelity, który będzie transmitował zdjęcia satelitarne Siłom Zbrojnym Ukrainy. Projekt zrealizowano z pieniędzy zebranych przez Ukraińców na Bayraktary - nie zostały one wydane, gdyż turecka firma przekazała te drony za darmo.

Straty Rosjan na froncie: 176. dzień wojny

Łączne straty bojowe Rosji od 24.02 do 17.08 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel - około 44300 (+200) osób,
  • czołgi - 1889 (+3) szt.,
  • opancerzone wozy bojowe - 4179 (+0) szt.,
  • systemy artyleryjskie - 1010 (+17) jednostek,
  • system ognia salw rakietowych - 265 (+2) szt.,
  • sprzęt przeciwlotniczy - 136 (+0) jednostek,
  • samoloty - 234 (+1) szt.,
  • śmigłowce - 197 (+1) jednostek,
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 793 (+1),
  • pociski manewrujące - 190 (+0),
  • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek,
  • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3061 (+7) szt.,
  • wyposażenie specjalne - 93 (+0).

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl