Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły kontrofensywę, apel o ewakuację. 187. dzień wojny w Ukrainie

29 sierpnia ukraińscy żołnierze przedarli się przez pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich w rejonie Chersonia. Prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko powiedział, że Ukraińcy stoją w obliczu bardzo trudnej zimy. Tymczasem w Sarnach zdemaskowano Rosjankę, która transmitowała ruchy ukraińskiego wojska. Oto najważniejsze wiadomości 187. dnia wojny zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły kontrofensywę na południu kraju

Grupa operacyjna "Kahovka" opublikowała wideo, w którym informuje, że wojska ukraińskie przedarły się przez pierwszą linię obrony Rosjan w obwodzie chersońskim. W ten sposób 109. pułk tzw. Donieckiej Republiki Ludowej wycofał się ze swoich pozycji, a rosyjscy spadochroniarze uciekli z pola walki. Grupa operacyjna opublikowała również film, na którym rosyjski żołnierz emocjonalnie potwierdził przełamanie obrony.

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk wezwała Ukraińców na tymczasowo okupowanych terytoriach, zwłaszcza na południu, do pilnej ewakuacji, ponieważ "rozwój wydarzeń jest dosyć znaczący, a sytuacja zmienia się dynamicznie".

Nowa Kachowka. Rosjanie zapowiedzieli ewakuację ludności

Administracja okupacyjna w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim ogłosiła rozpoczęcie ewakuacji ludzi z miejsc pracy do schronów. Według "szefa" okupacyjnej administracji okręgu w mieście przez cały dzień słychać było alarmy przeciwlotnicze. Rosjanie skarżą się też na rzekome ostrzały Sił Zbrojnych Ukrainy, choć mówią, że przygotowania do rozpoczęcia roku akademickiego w szkołach nie są odwołane.

Sarny. Rosjanka transmitowała ruchy Sił Zbrojnych Ukrainy

Mieszkanka miasta Sarny w obwodzie rówieńskim, które było wielokrotnie ostrzeliwane przez armię rosyjską, rejestrowała i przekazywała Rosjanom informacje o ruchu żołnierzy i sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy. Stwierdzono, że ma obywatelstwo rosyjskie. Kobieta zaprzeczyła ostrzeliwaniu ludności cywilnej przez armię Rosji i nie uznała agresji zbrojnej państwa okupującego. 

Witrenko ostrzega przed zimą 

Szef ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko powiedział, że Ukraińcy stoją w obliczu najsurowszej dla nich zimy w ostatnich dziesięcioleciach. Według niego temperatura w pomieszczeniach będzie o cztery stopnie niższa niż normalnie, a sezon grzewczy rozpocznie się później i zakończy się wcześniej niż zwykle. Witrenko radzi obywatelom zaopatrzyć się w koce i ciepłe ubrania na wszelki wypadek.

Delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) udała się do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

"Nadszedł ten dzień: misja wsparcia i pomocy MAEA jest już w drodze do elektrowni jądrowej w Zaporożu", – napisał w komunikacie dyrektor generalny agencji Rafael Grossi i zaznaczył, że delegacja musi chronić bezpieczeństwo największego obiektu jądrowego w Ukrainie i Europie.

Jednocześnie Yana Dabizh, urzędniczka Rady Miejskiej Energodaru, poinformowała, że w Energodarze rosyjskie wojsko utworzyło izby tortur dla działaczy i pracowników Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Są torturowani, aby ich zmusić do współpracy z wrogiem – powiedziała Yana Dabizh. 

Śmierć Duginy: Federacja Rosyjska oświadczyła, że winny jest inny Ukrainiec

Rosyjska FSB twierdzi, że zabójstwo Darii Duginy wspólnie z Natalią Wowk miał przygotować Ukrainiec Bohdan Cyganenko.

Według wywiadu Cyganenko rzekomo dostarczył Natalii Wowk fałszywe tablice rejestracyjne i dokumenty na nazwisko Julii Zaiko, obywatelki Kazachstanu. Ponadto, rzekomo zmontował improwizowany ładunek wybuchowy wraz z Wowk w wynajętym garażu na południowym zachodzie Moskwy.

187. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 29.08 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 47 100 (+350) osób;
 • czołgi — 1947 (+5) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4269 (+12) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1060 (+10) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 279 (+5) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 149 jednostek;
 • samoloty — 234 jednostki;
 • śmigłowce — 203 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 844 (+6) jednostek;
 • pociski manewrujące — 196 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3188 (+17) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 101 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Російський танк, знищений українською армією з Javelin