SZU odbiły ważny węzeł na Wschodzie, Białoruś szykuje kolej do przyjęcia wojsk rosyjskich. 216-y dzień wojny w Ukrainie

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły strategiczną wioskę w obwodzie charkowskim - ważny węzeł kolejowy. W ten sposób Ukraińcy zbliżyli się do obwodu ługańskiego. Białoruś prawdopodobnie szykuje się do przyjęcia dużej liczby wojskowych eszelonów z Rosji - sprawdzana jest tam kolej. Wyciek gazu na dużą skalę z Nord Streamu w Kancelarii Prezydenta Ukrainy został nazwany atakiem terrorystycznym na UE przez Rosję. Najważniejsze informacje w 216-m dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Kupiańsk-Węzłowy. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły strategiczną osadę

Siły zbrojne wyzwoliły osadę Kupiańsk-Węzłowy, położoną na lewym brzegu rzeki Oskiłl. Według szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Olega Siniegubowa, jest to jeden z największych węzłów logistycznych i kolejowych w obwodzie charkowskim. 6 proc. terytorium obwodu pozostaje pod kontrolą okupantów.

Białoruś przygotowuje się do przyjęcia eszelonów z Federacji Rosyjskiej

Białoruś prawdopodobnie szykuje się do przyjęcia wojskowych eszelonów z Rosji. Informuje o tym "Białoruski Gajun". Powiadomiono, że planuje się wykorzystanie do ruchu eszelonów kilka kolejowych przejść granicznych.

Nord Stream uszkodzony, Skandynawowie mówią o wybuchach 

Na gazociągu North Stream wykryto uszkodzenia i wyciek gazu na dużą skalę. Wcześniej stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały dwie silne podwodne eksplozje, pisze "Ukraińska prawda". Nord Stream AG, spółka eksploatująca Nord Stream, nazwała jednoczesne incydenty na trzech odnogach gazociągu "bezprecedensowymi" i stwierdziła, że nie jest w stanie oszacować terminu odbudowy infrastruktury.

Wyciek gazu z North Stream w Kancelarii Prezydenta Ukrainy nazwano "atakiem terrorystycznym"

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, nazwał splanowanym rosyjskim "atakiem terrorystycznym" i aktem agresji na UE "wyciek gazu" na dużą skalę z North Stream 1. "Rosja chce zdestabilizować sytuację gospodarczą w Europie i wywołać panikę przed zimą" - uważa przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Ostrzał Mikołajowa

W nocy 27 września rosyjscy okupanci wystrzelili rakiety na miasto Mikołajów na południu Ukrainy. Uszkodzonych zostało co najmniej osiem wieżowców. Mają wybite okna, zniszczone balkony. Uszkodzone zostały też dachy w dwóch domach i wodociąg. Nie ma ofiar.

Atak na chasydów w Humaniu

Rosyjscy okupanci celowo wypuścili irańskie drony kamikaze Shahed-136 nad Humanem w obwodzie czerkaskim, aby zaatakować chasydów, którzy obecnie w mieście świętują Rosz Haszana (Nowy Rok). Zostało to zgłoszone do Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy. W ciągu kilku dni SZU zestrzeliły ponad dziesięć Shahedów-136.

Rosjanie łamią nogi, żeby nie iść do wojska

Rosyjscy poborowi łamią sobie nawzajem nogi, żeby nie iść na wojnę w Ukraine. Takie wideo udostępnił Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. "Trzeba być kreatywnym, żeby nie umrzeć" - napisał on.

215. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 27.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 57750 (+550) osób;
 • czołgi - 2306 (+16) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4881 (+24) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1378 (+9) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 331 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 175 (+3) jednostek;
 • samoloty - 261 (+1) jednostki;
 • śmigłowce - 224 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 977 (+7) jednostek;
 • pociski manewrujące - 241 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3730 (+19) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 121 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Так виглядало перевезення знищених російських танків на виставку у Варшаві