JP Morgan już doradza Ukrainie ws. odbudowy. Ważne spotkanie Zełenskiego

W minioną sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski spotykał się z przedstawicielami JP Morgan i wziął udział online w szczycie inwestycyjnym organizowanym przez ten holding bankowy. W spotkaniu uczestniczyło 200 największych korporacji, inwestorów i firm finansowych świata.

W komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy czytamy m.in.: "Strony rozmawiały o stworzeniu platformy przyciągania prywatnego kapitału do odbudowy Ukrainy oraz o obiecujących kierunkach dużych projektów inwestycyjnych w Ukrainie, w szczególności w sektorach zielonej energii, IT i technologii rolniczych."

Międzynarodowy biznes już planuje odbudowę Ukrainy

Prezydent Zełenski powiedział podczas szczytu, że doskonale rozumie, iż prowadzenie biznesu i inwestowanie nie może być korzystne tylko dla jednej strony. "Chcemy, żebyście inwestowali na Ukrainie i zarabiali pieniądze" - dodał. Ponadto Zełenski zwrócił uwagę, że konieczna jest dywersyfikacja dostaw energii elektrycznej i rozwój energii odnawialnej.

Z komunikatu zmieszczonego przez biuro prezydenta wynika, że podczas spotkania "zwrócono także uwagę na znaczenie protokołu ustaleń podpisanego 9 lutego między Ministerstwem Gospodarki Ukrainy a JP Morgan w sprawie doradzania rządowi Ukrainy w zakresie stabilizacji finansowej, ratingów kredytowych państw, zarządzania płynnością rządu, cyfryzacji gospodarczej i identyfikacji możliwości ustanowienia bliskich więzi gospodarczych z Europą". Uzgodniono również włączenie przedstawicieli JP Morgan do grona doradców oraz przedstawicieli sektora inwestycji finansowych rynku kapitałowego wraz z BlackRock."

"Jesteśmy dumni z naszego wieloletniego wsparcia dla Ukrainy i zobowiązaliśmy się do robienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby podnieść kraj i jego mieszkańców. Pełne zasoby JPMorgan Chase są dostępne dla Ukrainy, która wytycza swoją pokonfliktową ścieżkę wzrostu" - powiedział Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny JPMorgan Chase.

Polska chce wziąć udział w odbudowie Ukrainy

Łączny koszt projektów powojennej odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 1 bln dol. - wskazali analitycy PIE, powołując się na wyliczenia władze ukraińskich oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z kolei skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych pięciu latach. W odbudowie Ukrainy chce uczestniczyć już blisko 1750 polskich firm reprezentujących branżę budowlaną, spożywczą i farmaceutyczną - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Дивись відео Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"