Przerwane łańcuchy dostaw trzeba wymyślić na nowo. Branża o przyszłości transportu

Pandemia i wydarzenia w Ukrainie udowodniły, że transport jest kluczowy dla gospodarek poszczególnych krajów, zarówno dla planów ich regionów, jak i firm. Ostatnie lata zmusiły branże do głębokiej zmiany. Co się zmieniło i jak będzie wyglądać przyszłość? Odpowiedź na to pytanie warto poznać u źródła. 19 kwietnia rozpocznie się Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2023. Jedenasta edycja imprezy, która przyciąga co roku gigantów branży, zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Sektor transportu spotkał się w ostatnich latach z bezprecedensowymi wyzwaniami. Pandemia koronawirusa i wydarzenia za wschodnią granicą zaburzyły wypracowane przez dekady procedury. Zmiany, które spadły na wielu nieoczekiwanie, pociągają za sobą konieczność podjęcia decyzji, które czasami są kosztowne i trudne. Zarówno branża transportowa, jak i producenci czy konsumenci, muszą dostosować się do nowego modelu działania świata.

Transport to krwioobieg światowej gospodarki. Pandemia to udowodniła

Przerwane łańcuchy dostaw i problemy z logistyką sprawiły, że wielu przedsiębiorstwom trudno było utrzymać się na rynku w dotychczasowej formie. Szybko okazało się, że transport, w szczególności ten intermodalny, stanowi najważniejszy, globalny system, na którym opierają się nie tylko produkcja i handel, ale i gospodarki wszystkich państw.

Na problemy czysto logistyczne nałożyły się inne problemy - spowodowane wahaniem popytu, nagłymi zmianami zamówień od klientów, deficytem zapasów, zmniejszeniem zdolności produkcyjnej dostawców, zdarzeniami losowymi czy brakiem surowców. W wielu miejscach zabrakło możliwości realizacji zleceń – zabrakło kontenerów, statków, ludzi.

Branża transportowa dokonała błyskawicznej korekty wcześniejszych strategii, zmieniła globalny łańcuch dostaw, przekierowała swoje moce.

Shutterstock fot. MAGNIFIER
Shutterstock fot. MAGNIFIER

Dokąd zmierza transport? Odwiedź Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2023

Sektor ten wciąż mierzy się z olbrzymimi wyzwaniami. Dlatego warto sprawdzić, co na temat przyszłości tranzytu mówią eksperci. Doskonałą okazją będzie Forum Transportu Intermodalnego Frach 2023, które odbędzie się między 19 a 21 kwietnia. W trakcie konferencji poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące zarówno przewozów międzynarodowych, jak i łańcuchów dostaw, których wciąż jeszcze nie udało się przywrócić.

Zdaniem organizatorów sympozjum niezbędna jest debata o zagadnieniach mających kluczowy wpływ na stabilność gospodarki naszego kraju, regionu, świata. Na spotkanie w z wyjątkowymi ekspertami zapraszają Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód (ENEIA) i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG).

Sprawdź, o czym będą rozmawiać eksperci

Zaproszeni przez organizatorów goście poruszą tematykę związaną z nowymi szlakami komunikacyjnymi i łańcuchami dostaw, infrastrukturą punktową i liniową, barierami i szansami dla rozwoju terminali.

Uczestnicy spotkania będą mogli przekonać się, jak duży wpływ ma transport intermodalny ma strategia rozwoju przyjmowana przez poszczególne regiony. A także wpływ tranzytu na możliwości i plany przedsiębiorstw działających w segmencie e-commerce. Goście Forum poruszą też kwestie związane z współpracą euro-azjatycką, europejskimi i azjatyckimi korytarzami transportowymi, czyli kwestiami, na których cieniem kładzie się wojna w Ukrainie.

Uczestnicy konferencji będą mogli przekonać się, jakie działania powinny podjąć władze poszczególnych krajów i Unii Europejskiej, by system logistyczny, będący najważniejszych z systemów mających wpływ na gospodarki, utrzymać w dobrej kondycji.

Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2023. Ciekawa impreza dla ciekawych świata

Organizatorzy zadbali nie tylko o pokaźny pakiet wiedzy dla uczestników, ale także o ciekawą formułę. Pierwszego dnia zaplanowana została wizyta studyjna na największym w Polsce terminalu intermodalnym należącym do Grupy CLIP w podpoznańskim Swarzędzu. Widzowie dojadą bezpośrednio na terminal na pokładzie "Pociągu Retro" prowadzonego przez jedną z najnowocześniejszych lokomotyw elektrycznych. Kolejne dni to obrady merytoryczne w gronie ekspertów oraz zagranicznych gości, które odbędą się w stolicy.

Shutterstock fot. Dushlik
Shutterstock fot. Dushlik

Ciekawie zapowiada się m.in. "Debata terminali", podczas której poznamy nowe szlaki komunikacyjne, najnowsze technologie, omówione zostaną bariery i szanse rozwoju branży. Goście będą mogli wziąć też udział w panelu dyskusyjnym, który pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie o transport i logistykę w strategii rozwoju regionów. Podczas panelu e-commerce usłyszeć będzie można m.in. jaka jest aktualna kondycja tej dziedziny, jakie zmiany przyniosła jej pandemia, które z czynników dla sektora e-commerce są w szczególny sposób hamujące.  

Istotna będzie też dyskusja o zacieśnianiu współpracy z Ukrainą. Wiąże się z nią wiele wyzwań takich jak integracja ukraińskiej sieci kolejowej z siecią europejską, unijne wsparcie dla przewozów towarowych w ramach ukraińskiego eksportu i importu. Jakie postulaty mają przedsiębiorcy, którzy po jednej i drugiej stronie granicy są gotowi do wzmacniania współpracy?

Podczas Forum podjęta też zostanie próba znalezienia odpowiedzi o przyszłość transportu. Jak wyglądają nowe łańcuchy dostaw? Szczególności te oparte o dekarbonizację, związane z wykorzystaniem nowoczesnych paliw, takich jak wodór? Uczestnicy spotkania poznają też znaczenie transformacji cyfrowej - od zmian podczas kontroli granicznej po wdrożenie innowacyjnych rozwiązań przez spółki kolejowe i ich biznesowych partnerów.  

Najlepsze źródło wiedzy o najnowszych trendach. Spotkaj ludzi transportu z całego świata

O tym, że tematyka Forum faktycznie odpowiada na wątpliwości i pytania przedsiębiorców, dla których tranzyt jest istotny, świadczą poprzednie edycje imprezy. Światowi potentaci transportu, logistyki, handlu spotkają się z uczestnikami forum już po raz 11. Goście z Kazachstanu, Kirgizji, Uzbekistanu, Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Litwy, Węgier i Włoch pojawią się w Swarzędzu i Warszawie. Warto poznać perspektywę tych, którzy o przewozie intermodalnym i jego znaczeniu dla gospodarki wiedzą najwięcej.

Szczegóły wydarzenia i rejestracja: https://forumfracht.eu/

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ