Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 20 osad. 197. dzień wojny według Ukrayina.pl

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 20 osad w kierunku Charkowa i przeprowadziły ponad 30 uderzeń na okupantów. Szef Pentagonu zapowiedział nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Tymczasem służby specjalne Federacji Rosyjskiej stworzyły fałszywą stronę internetową Zełenskiego. Oto najważniejsze wiadomości 197. dnia wojny zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 20 osad w kierunku Charkowa

Od początku tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ponad 20 osad w kierunku Charkowa. Ukraińskie wojsko przesunęło się około 50 kilometrów w głąb linii obrony okupantów. W kierunku Kramatorska siły zbrojne umocniły swoją pozycję taktyczną i posunęły się w głąb do dwóch kilometrów. W kierunku Słowiańska Ukraińcy posunęli się na około trzy kilometry i wyzwolili wieś Ozerne. 

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Blinken niespodziewanie przybył do Kijowa

Celem jego wizyty było omówienie kwestii udzielania pomocy wojskowej Ukrainie. Tym samym administracja Bidena przeznaczy ponad miliard dolarów w formie długoterminowych inwestycji na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy i jej 18 sąsiadów, w tym wielu sojuszników z NATO i innych regionalnych partnerów.

Estonia, Litwa, Łotwa i Polska zamykają granice dla Rosjan z wizami Schengen

- Wola polityczna Estonii jest taka, że w nocy 19 września wejdzie w życie zakaz wjazdu do Estonii dla obywateli Rosji. Dotyczy to tych Rosjan, którzy mają wizy wydane w Estonii, jak również wizy wydane w innych krajach UE - powiedział minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu. Zaznaczył też, że do decyzji przyłączą się Litwa, Łotwa i Polska. Reinsalu zaapelował też do Rosjan: "Nie przyjeżdżajcie do Estonii z wizami Schengen, nie jesteście tu mile widziani!".

W Charkowie zginęli cywile w wyniku ostrzału rosyjskiego 

Okupanci ostrzeliwali rejony Charkowa: Niemyszlanski i Industrialny. Według wstępnych informacji Rosjanie strzelali z wyrzutni rakietowych. Co najmniej dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych.

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły ponad 30 uderzeń na miejsca koncentracji okupantów i ich wyposażenie 

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło ponad 30 uderzeń na stanowiska i miejsca koncentracji rosyjskich żołnierzy i ich wyposażenia. Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły dwa samoloty Su-25, dwa śmigłowce (Ka-52 i Mi-24) oraz pięć dronów.

Wojska rakietowe i artyleria kontynuują walkę po tym, jak 7 września uderzyły w stanowisko dowodzenia, magazyn paliwa, miejsce koncentracji żołnierzy, broni i wyposażenia wojskowego wroga.

Rosja strzela do cywili w samochodach, które zbliżają się do przepraw pontonowych

Rosjanie strzelają do cywilnych samochodów zbliżających się do przepraw pontonowych, które ustanowiono w obwodzie chersońskim – powiedziała wiceminister obrony Hanna Malyar. Dodała, że na okupowanych terytoriach Rosjanie żądają, aby uczniowie otrzymywali materiały propagandowe zniekształcające wydarzenia historyczne i rozpowszechniające narracje o "wspólnej przyszłości" Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

Szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Co w nim jest?

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy Staną Zjednoczonych dla Ukrainy w wysokości około 675 mln dolarów. Zawiera od m.in. plan dostarczenia więcej pocisków GMLRS do HIMARS-ów, haubice 105 mm, amunicję artyleryjską, pociski antyradarowe HARM, samochody Humvee, broń przeciwpancerną i broń strzelecką.

Wcześniej było wiadomo, że Pentagon wysłał Ukrainie najdokładniejsze pociski artyleryjskie Excalibur z nawigacją GPS.

Służby specjalne Federacji Rosyjskiej stworzyły fałszywą stronę internetową Zełenskiego dla Niemców

Według informacji Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy, służby specjalne Federacji Rosyjskiej stworzyły fałszywy portal internetowy, aby zdyskredytować Zełenskiego w krajach Europy Zachodniej - taka strona w języku niemieckim pojawiła się 7 września. Uruchomienie portalu internetowego miało nastąpić 30 września.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że w oficjalnych zasobach instytucji nie ma informacji o tej stronie  internetowej. Ponadto portal powstał w celu przyznawania środków pod przykrywką funduszu pomocowego dla Ukrainy.

Wojska białoruskie rozpoczęły szkolenie w pobliżu Ukrainy i Polski

Wojska białoruskie rozpoczęły ćwiczenia w pobliżu granicy z Ukrainą i Polską, a także w obwodzie mińskim i witebskim. Wojska będą ćwiczyć prowadzenie akcji "wyzwalania zdobytych terytoriów", przejmowanie kontroli nad granicami, wsparcie powietrzne wojsk, a także walkę z grupami dywersyjnymi.

197. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 8.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 51 250 (+640) osób;
 • czołgi - 2 112 (+15) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4 557 (+37) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1 226 (+32) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 305 (+5) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 159 (+3) jednostek;
 • samoloty - 239 (+2) jednostki;
 • śmigłowce - 210 (+2) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 884 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące - 214 jednostek;
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3 344 (+24) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 110 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo Перші офіційні кадри використання M270 MLRS на полі бою в Україні