Ukraińcy schwytali ważnego rosyjskiego generała? "Bardzo okrutny dowódca". 197. dzień wojny według Ukrayina.pl

Okupanci ogłosili "ewakuację" z Iziumu i Kupiańska i nadal nie uznają utraty Bałaklii. Minister sprawiedliwości Denys Maluska ogłosił sumę, której Ukraina zażąda od Rosji w ramach reparacji. Oto najważniejsze wiadomości 198. dnia wojny zebrane przez Irynę Batiuk ze Lwowa.

Rosyjscy okupanci ogłosili "ewakuację" z Iziumu i Kupiańska

Po rozpoczęciu przez Siły Zbrojne Ukrainy kontrofensywy i wyzwoleniu Bałaklii oraz niektórych innych miejscowości rosyjscy najeźdźcy rozpoczęli ewakuację ludności z okupowanych terytoriów obwodu charkowskiego (Iziumu, Kupiańska i Wielkiego Burłuka). Zaznaczają, że kobiety i dzieci "dostaną schron w sanatoriach Kraju Krasnodarskiego". Media propagandowe piszą również, że "sytuacja w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego jest nadal trudna", ale rosyjskie wojsko rzekomo "utrzymało miasto".

Siły Zbrojne Ukrainy pojmały rosyjskiego generała?

Dziennikarz Andrij Caplijenko informuje, że obrońcom ukraińskim udało się częściowo zniszczyć i wziąć do niewoli żołnierzy Samarskiej Specjalnej Jednostki Szybkiego Reagowania. Wśród jeńców był "podpułkownik" armii rosyjskiej, który okazał się generałem porucznikiem Andriejem Syczewojem, dowódcą grupy "Zachód", posługującą się literą "Z". Nazywany jest "bardzo okrutnym dowódcą". Sztab Generalny i Ministerstwo Obrony Ukrainy na razie oficjalnie nie potwierdziły schwytania dowódcy tego szczebla.

Funkcjonariusze szukają zdrajców w okupowanej Bałaklii

Pracownicy Państwowego Biura Śledczego w wyzwolonym mieście Bałaklia w obwodzie charkowskim rozpoczęli poszukiwania osób współpracujących z Rosjanami podczas okupacji. "Kolaboranci i zdrajcy zostaną pociągnięci do surowej odpowiedzialności" - podkreślono w komunikacie PBS.

Okupanci ostrzelali Charków: zniszczono domy, szkołę i przedszkole

Po południu 9 września siły okupacyjne ostrzelały centralną część Charkowa z wyrzutni rakietowych. W wyniku uderzenia uszkodzeniu uległo kilka budynków w mieście, wybuchł też pożar w przedszkolu. Wiadomo już o co najmniej 14 rannych, w tym trójce dzieci.

Reparacje: Ukraina zażąda od Rosji co najmniej 300 miliardów dolarów

Minister sprawiedliwości Denys Maluska zapowiedział, że Ukraina zażąda od Rosji co najmniej 300 mld dolarów reparacji. - Chcemy rekompensaty wszystkich szkód, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie swoją wojną - powiedział minister. Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad uchwałą o utworzeniu funduszu kompensacyjnego.

Sekretarz Generalny NATO: wojna w Ukrainie wchodzi w krytyczną fazę

- Wojna w Ukrainie wchodzi w krytyczną fazę. Siłom ukraińskim udało się powstrzymać rosyjską ofensywę na Donbasie, uderzyć i odzyskać kontrolę nad terytorium. W ciągu ostatnich kilku dni widzieliśmy znaczny postęp w obwodach chersońskim i charkowskim - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Zobacz wideo І жарти, і протитанкові гармати. Українські війська б’ють по російських позиціях на сході

198. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 9.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 51 900 (+650) osób;
 • czołgi - 2 122 (+10) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4 575 (+18) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1 237 (+11) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 306 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 159 jednostek;
 • samoloty - 239 jednostki;
 • śmigłowce - 211 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 888 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące - 214 jednostek;
 • statki/łodzie - 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3 399 (+55) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 114 (+4) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina