Kreml zabrał głos - kłamie, że "będzie bronić prawdy" ws. własnych zbrodni w Iziumie. 208. dzień wojny w Ukrainie

Rosyjscy okupanci przypuścili atak rakietowy na południowoukraińską elektrownię jądrową. Rakieta spadła 300 metrów od reaktora jądrowego. Armia Federacji Rosyjskiej zaczęła wycofywać się z obwodu chersońskiego. Kreml zareagował na okrucieństwa swoich wojsk w Iziumie. Najważniejsze informacje w 208. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Południowoukraińska elektrownia jądrowa: rakieta spadła 300 metrów z reaktora jądrowego

W nocy 19 września rosyjscy okupanci uderzyli rakietami w południowoukraińską elektrownię jądrową w obwodzie mikołajowskim. Rakieta spadła 300 metrów od reaktora jądrowego, a fala uderzeniowa uszkodziła budynki elektrowni i wybiła ponad 100 okien. W wyniku ataku wyłączył się jeden z bloków elektrowni wodnej Aleksandrowska, która wchodzi do południowoukraińskiego kompleksu energetycznego. Odłączyły się również trzy linie wysokiego napięcia. Bloki elektrowni jądrowych nie uległy uszkodzeniu.

Obwód chersoński. Rosjanie się wycofują

W najbliższych tygodniach siły ukraińskie prawdopodobnie odbiją większość - jeśli nie całość - zachodniej części obwodu chersońskiego. Taką prognozę przedstawił amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Wojska rosyjskie zaczynają się wycofywać. "Rosyjskie siły prawdopodobnie próbują przeprowadzić bardziej ukierunkowane i kontrolowane wycofanie wojsk w zachodniej części obwodu chersońskiego, aby uniknąć chaotycznej ucieczki, która charakteryzowała upadek rosyjskich pozycji obronnych w obwodzie charkowskim na początku tego miesiąca" - czytamy w podsumowaniu ISW.

Przemoc seksualna wobec dzieci ze strony Rosjan: zidentyfikowano 5 ofiar

Prokuratura Generalna Ukrainy ustaliła pięć przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci ze strony rosyjskiego wojska. Ogłosił to prokurator generalny Andrij Kostin.

- Pięcioro dzieci w wieku od 4 do 16 lat zostało zidentyfikowanych jako ofiary tej kategorii zbrodni wojennych. Ale wszyscy rozumiemy, że takich zbrodni jest o wiele więcej, niż wspomniałem... - powiedział Kostin.

USA opracowują plan na wypadek użycia przez Rosję broni jądrowej

Stany Zjednoczone opracowują plan reakcji na możliwe użycie broni jądrowej w Ukrainie. O tym oświadczyła pani Bridget Brink, ambasadorka USA w Ukrainie.

- Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że jakiekolwiek użycie broni jądrowej byłoby niedopuszczalne i miałoby poważne konsekwencje… Pracujemy nad tym również w USA i dyskutujemy z naszymi partnerami, jak możemy zareagować na te działania, które byłoby absolutnie nie do przyjęcia - powiedziała Brink "Europejskiej Prawdzie".

Pracownik OBWE został skazany w „ŁRL"

Tzw. sąd najwyższy ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) „skazał" pracownika OBWE Dmytra Szabanowa, a także tłumacza misji organizacji Maksyma Pietrowa na 13 lat więzienia „za zdradę stanu". Zarzucono im „przekazywanie informacji niejawnych przedstawicielom zagranicznych służb specjalnych".

Izium. Rosja kłamie i zaprzecza okrucieństwom swojej armii

Kreml nazwał masowe zabójstwa ludności cywilnej w Iziumie "kłamstwem". Propagandowe oświadczenie w tej sprawie wygłosił sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. - To ten sam scenariusz, co w Buczy. Wszystko rozwija się według jednego scenariusza. To jest kłamstwo. Oczywiście, będziemy bronić prawdy w całej tej historii - cytuje Pieskowa rosyjski "Interfax".

Przypomnijmy, że w wyludnionym mieście odkryto co najmniej 450 grobów. Trwa ekshumacja ciał. Wśród ofiar okupantów są osoby wojskowe i cywilne (mężczyźni, kobiety i dzieci).

Czytaj więcej: "To nasz wielki, palący ból. Nie wybaczymy". Ofiar w Iziumie może być dużo więcej niż w Buczy 

208. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 19.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 54650 (+170) osób;
 • czołgi — 2212 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4720 (+2) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1313 (+4) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 312 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 168 (+0) jednostek;
 • samoloty — 251 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 217 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 920 (+2) jednostek;
 • pociski manewrujące — 238 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3581 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 125 (+3) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo Допомогу, яку координує Польща, направлено Україні
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA