Rosja planuje ataki hakerskie DDoS w Polsce. Turcja chce negocjacji Zełenski-Putin [PODSUMOWANIE]

Magazyn "Time" poświęcił okładkę i obszerny materiał dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerijowi Załużnemu. Rosja planuje przeprowadzić masowe cyberataki na obiekty infrastruktury krytycznej w Ukrainie oraz zwiększyć liczbę ataków DDoS (Denial of Service) na instytucje w Polsce i krajach bałtyckich. Tymczasem do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przywożono fałszywych pracowników. Oto najważniejsze wiadomości 215. dnia wojny zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

Obwód charkowski: SBU odkryła kolejną katownię

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odkryła pomieszczenia katowni we wsi Łypci w obwodzie charkowskim, gdzie przedstawiciele "Milicji Ludowej ŁRL" i rosyjskiego wojska zatrzymywali proukraińskich mieszkańców, a następnie przymusowo wywozili ich do Rosji. Okupanci poddawali więźniów brutalnym torturom.

Czy będą negocjacje? 

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavusolu powiedział, że Turcja pracuje nad możliwością przeprowadzenia negocjacji między Zełenskim a Putinem.

W wojnie nie ma zwycięzcy. Aby zakończyć tę wojnę, najprawdopodobniej będziemy musieli wrócić do stołu negocjacyjnego, gdy tylko obie strony zdadzą sobie z tego sprawę. Musi być sprawiedliwy pokój, zwłaszcza dla Ukrainy. Terytoria okupowane są terytorium Ukrainy

- powiedział minister. 

NASAMS dla Ukrainy. Zełenski potwierdził informacje

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dwa systemy przeciwlotnicze NASAMS, które mogą zapewnić ochronę przed atakami rakietowymi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński w wywiadzie dla kanału CBS. Jego rzecznik wyjaśnił później, że mówiło się o decyzji ich przekazania. - Fizycznie jeszcze nie przybyły - zaznaczyl Sergij Nikiforow.

Fałszywych robotników przywieziono do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Po co?

Fałszywi robotnicy zostali przewiezieni do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, aby stawić się przed rosyjskimi środkami masowego przekazu i oświadczyć, że "głosują" w pseudoreferendum za przyłączeniem terenów Ukrainy do Rosji.

- Ten fakt po raz kolejny dowodzi, że wśród patriotycznych pracowników ZNPP nikt nie zgłosił się na ochotnika do udziału w okupacyjnej farsie, więc propagandyści znów zostali zmuszeni do zrobienia "dobrego" zdjęcia dla rosyjskich odbiorców. Nie mogą zapamiętać, że ZNPP i Energodar są ukraińskie - pisze "Energoatom".

Rosjanie uderzyli rakietami w obwodzie charkowskim. Zginęło siedem osób

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na obiekt infrastruktury cywilnej w mieście Pierwomajski w obwodzie charkowskim. Obecnie wiadomo, że doszło do uszkodzeń infrastruktury krytycznej, a dwa domy prywatne zostały całkowicie zniszczone. Zginęło siedem osób, w tym 15-latka.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy: Rosja szykuje cyberataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Rosja planuje przeprowadzić masowe cyberataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, w szczególności energetykę, a także zwiększyć liczbę ataków hakerskich DDoS na instytucje w Polsce i krajach bałtyckich. Ataki tego typu (ich nazwa pochodzi od określenia distributed denial of service) są wymierzone w systemy komputerowe lub usługi sieciowe - celem hakerów jest zajęcie wszystkich dostępnych i wolnych zasobów w taki sposób, że funkcjonowanie całej usługi w sieci Internet staje się niemożliwe. Zostało to ogłoszone w Głównym Zarządzie Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Wywiad podaje też, że w ten sposób Rosjanie będą próbowali spowolnić kontrofensywę ukraińskich obrońców. W szczególności podczas operacji wykorzystana zostanie praktyka cyberataków na systemy energetyczne Ukrainy w 2015 i 2016 roku. 

Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie 457,5 mln dolarów pomocy 

Według sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena pomoc ta ma na celu ratowanie życia i wzmacnianie zdolności ukraińskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. - Podzielamy ich zaangażowanie na rzecz demokratycznej, niepodległej i suwerennej Ukrainy - podkreślił Blinken.

215. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 26.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 57 200 (+500) osób;
 • czołgi - 2 290 (+15) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4 857 (+25) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1 369 (+1) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 330 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 172 (+1) jednostek;
 • samoloty - 260 (+1) jednostki;
 • śmigłowce - 224 (+4) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 970 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące - 241 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie - 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3711 (+10) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 131 (+1) jednostek.
Zobacz wideo Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ