Zespół Outriders razem z Ukrayina.pl w projekcie "Jedeń dzień w..." pokazuje z bardzo bliska kolejne atakowane przez Rosję ukraińskie miasta, używając do tego technologii VR/360. We wtorek pokazaliśmy Wam zbombardowany Mikołajów - szliście z naszą przewodniczką przez osiedla i place zabaw, teren hotelu czy teatru. W czwartek z kolei zobaczycie materiał z Krzywego Rogu.
Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders
Dziś zabieramy Was do Kijowa
Dziennikarz Piotr Andrusieczko razem z Piotrem Górnickim z Outriders prowadzą nas na słynny Majdan Niepodległości, do kijowskiego metra, do parku Tarasa Szewczenki, na spacer mostem nad Dnieprem, który przed rosyjską inwazją był jednym z popularniejszych miejsc spotkań w stolicy.
Na Majdanie świeci słońce, w podziemiach metra stoisko rozłożyli sprzedawcy kwiatów, przeprawa mostem wygląda imponująco, ale i niepokojąco spokojnie, kiedy pomyślimy, że w tym mieście dzieje się wojna.
Idziemy z naszymi przewodnikami parkową alejką, przesuwamy obraz to w prawo, to w lewo, rozglądając się wokoło.
Zwykle do parku przychodzą dzieci z rodzicami, dziś mijamy trzymającą się za rękę parę, kilka osób pije kawę i rozmawia przed małą kawiarnią, w tle słychać muzykę. Idziemy dalej między drzewami, przed nami plac zabaw. Przed placem zabaw - potężny lej po bombie. Robi piorunujące wrażenie.
Jak relacjonują Outriders, już dobę po ataku nieopodal zniszczonego placu zabaw w miejskim parku bawiły się dzieci. Także w tej wyrwie, pozostałej w ziemi po uderzeniu rakiety. Mieszkańcy i mieszkanki Kijowa podkreślali w rozmowach, że nie chcą zamykać się w domach, nie chcą się bać - szukają normalności w sytuacji dalekiej od normy.
"Jeden dzień w..." to reporterski projekt, który pokazuje życie w sześciu ukraińskich miastach - Mikołajowie, Kijowie, Odessie, Dnieprzu, Zaporożu oraz Krzywym Rogu - z wykorzystaniem technologii VR/360. Wirtualny zapis z "oprowadzań" znajdziecie na stronie projektu "Jeden dzień w...".
Projekt to kolejna już współpraca Ukrayina.pl i Gazeta.pl z Outriders. Dotychczas reporterki i reporterzy kolektywu dostarczali portalowi materiały z Ukrainy w formie podcastów, redakcje współpracowały też przy nagradzanym projekcie #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, opisującym losy osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Wcześniej razem zrobiliśmy też projekt "Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich w Białorusi.
Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders