Park, kawiarnia, lej po bombie. "Jeden dzień w..." Kijowie

Dwanaście dronów kamikadze uderzyło w poniedziałek w Kijów. We wtorek cztery kolejne. W ataku zginęła m.in. kobieta w szóstym miesiącu ciąży. Zaraz potem zaatakowano największą elektrownię w mieście. Kilka dni przed tymi zdarzeniami w Kijowie byli dziennikarze Outriders. A teraz - dzięki ich pracy i technologii VR - możecie przenieść się tam i wy.

Zespół Outriders razem z Ukrayina.pl w projekcie "Jedeń dzień w..." pokazuje z bardzo bliska kolejne atakowane przez Rosję ukraińskie miasta, używając do tego technologii VR/360. We wtorek pokazaliśmy Wam zbombardowany Mikołajów - szliście z naszą przewodniczką przez osiedla i place zabaw, teren hotelu czy teatru. W czwartek z kolei zobaczycie materiał z Krzywego Rogu.

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Dziś zabieramy Was do Kijowa

Dziennikarz Piotr Andrusieczko razem z Piotrem Górnickim z Outriders prowadzą nas na słynny Majdan Niepodległości, do kijowskiego metra, do parku Tarasa Szewczenki, na spacer mostem nad Dnieprem, który przed rosyjską inwazją był jednym z popularniejszych miejsc spotkań w stolicy. 

Na Majdanie świeci słońce, w podziemiach metra stoisko rozłożyli sprzedawcy kwiatów, przeprawa mostem wygląda imponująco, ale i niepokojąco spokojnie, kiedy pomyślimy, że w tym mieście dzieje się wojna.

Idziemy z naszymi przewodnikami parkową alejką, przesuwamy obraz to w prawo, to w lewo, rozglądając się wokoło.

ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY VR >>

Zwykle do parku przychodzą dzieci z rodzicami, dziś mijamy trzymającą się za rękę parę, kilka osób pije kawę i rozmawia przed małą kawiarnią, w tle słychać muzykę. Idziemy dalej między drzewami, przed nami plac zabaw. Przed placem zabaw - potężny lej po bombie. Robi piorunujące wrażenie.

Jak relacjonują Outriders, już dobę po ataku nieopodal zniszczonego placu zabaw w miejskim parku bawiły się dzieci. Także w tej wyrwie, pozostałej w ziemi po uderzeniu rakiety. Mieszkańcy i mieszkanki Kijowa podkreślali w rozmowach, że nie chcą zamykać się w domach, nie chcą się bać - szukają normalności w sytuacji dalekiej od normy.

Kijów. Plac zabaw przy parku, na który spadła rosyjska rakietaKijów. Plac zabaw przy parku, na który spadła rosyjska rakieta Outriders


"Jeden dzień w..." to reporterski projekt, który pokazuje życie w sześciu ukraińskich miastach - Mikołajowie, Kijowie, Odessie, Dnieprzu, Zaporożu oraz Krzywym Rogu - z wykorzystaniem technologii VR/360. Wirtualny zapis z "oprowadzań" znajdziecie na stronie projektu "Jeden dzień w...".

Projekt to kolejna już współpraca Ukrayina.pl i Gazeta.pl z Outriders. Dotychczas reporterki i reporterzy kolektywu dostarczali portalowi materiały z Ukrainy w formie podcastów, redakcje współpracowały też przy nagradzanym projekcie #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, opisującym losy osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Wcześniej razem zrobiliśmy też projekt "Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich w Białorusi.

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Zobacz wideo "Jeden dzień w..."