Rosja fortyfikuje Mariupol i straszy "zębami smoka". Boi się przełamania frontu

Zełenski weźmie udział w szczycie liderów grupy G20. Do Ukrainy wróciły ciała 38 zabitych żołnierzy. Rosjanie budują wokół okupowanego Mariupola budowle obronne. Tymczasem Niemcy zapewnią środki na poszukiwanie zaginionych Ukraińców. Przedstawiamy główne wiadomości z 258. dnia wojny według Ukrayina.pl.

Wołodymyr Zełenski zaproponował Radzie Najwyższej kontynuowanie stanu wojennego i mobilizacji w Ukrainie. Według ukraińskiego deputowanego Jarosława Żeleźniaka najprawdopodobniej stan wojenny zostanie przedłużony o 90 dni, czyli do 19 lutego 2023 r. 

Prezydent Zełenski weźmie udział w szczycie liderów grupy G20

Prezydent Ukrainy weźmie udział w szczycie G20, który odbędzie się na Bali w Indonezji. Poinformował o tym rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow. Wcześniej Zełenski powiedział, że Ukraina nie weźmie udziału w szczycie G20, jeśli prezydent Putin będzie obecny na spotkaniu. Rzecznik prezydenta przekazał, że "na pewno" weźmie on udział w obradach, najprawdopodobniej wirtualnie.

W obwodzie charkowskim odnaleziono plan okupantów dotyczący rusyfikacji

W wyzwolonym Iziumie w obwodzie charkowskim Ukraińcy odnaleźli folder z tajnym planem Rosjan o "rozwoju" edukacji rosyjskiej w Ukrainie. Poinformowała o tym służba prasowa Prokuratury Generalnej Ukrainy.  Jednym z kuratorów tego procesu było Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej. Okupanci planowali wydać uczniom rosyjskie świadectwa o ukończeniu 11 klasy. Jeden z dokumentów stwierdza, że "Ministerstwo Edukacji powinno przyspieszyć drukowanie świadectw".

Rosjanie planowali również sprowadzić do obwodu charkowskiego nauczycieli z Federacji Rosyjskiej. Szczególną uwagę zwrócili na nauczycieli historii i literatury, którzy mieli wprowadzać "wychowanie patriotyczne".

Ukrainie zwrócono ciała 38 zabitych żołnierzy 

8 listopada strona ukraińska wymieniła ciała żołnierzy rosyjskich w zamian za ciała 38 zabitych żołnierzy ukraińskich. Poinformowało o tym Ministerstwo Reintegracji. Proces zwrotu zwłok odbywa się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej. "Od rozpoczęcia pracy Biura Komisarza zwrócono łącznie 663 ciał" - podał urząd w swoim komunikacie.

Gajdaj: Siły Zbrojne Ukrainy wysadziły skład paliw okupantów w obwodzie ługańskim

Szef Ługańskiej Оbwodowej Administracji Wojskowej Serhij Gajdaj powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy wysadziły w powietrze magazyn paliwowy okupantów we wsi Dibrowa w obwodzie ługańskim. - Zapasy wroga zostały zniszczone we wsi Dibrowa, w obwodzie ługańskim - między Torskim a Kreminną -  wyjaśnił Gajdaj.

Rosjanie budują obiekty obronne wokół okupowanego Mariupola

Rosja rozpoczęła budowę struktur obronnych wokół okupowanego Mariupola. W tym celu dwie fabryki produkują betonowe piramidalne konstrukcje przeciwczołgowe - zwane "zębami smoka" (to umocnienia budowane z myślą o powstrzymaniu działań czołgów oraz piechoty zmechanizowanej). O tym informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

"Mariupol jest częścią rosyjskiego "mostu lądowego" z Rosji na Krym, kluczowej logistycznej linii komunikacyjnej" - napisano w raporcie.

Również takie fortyfikacje zostały dodatkowo wysłane na okupowane tereny obwodów zaporoskiego i chersońskiego. "Rosja podejmuje znaczne wysiłki, aby dogłębnie przygotować obronę za obecną linią frontu, co prawdopodobnie zapobiegnie wszelkim szybkim postępom Ukrainy w przypadku przełomu"  - czytamy w raporcie brytyjskiego wywiadu.

Niemcy zapewnią środki na poszukiwanie zaginionych Ukraińców

Niemcy przekażą Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP) 7,6 mln euro na poszukiwanie Ukraińców zaginionych w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej. Poinformowała o tym Ambasada Niemiec w Ukrainie.

258. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 08.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 77 170 (+710) osób;
 • czołgi - 2786 (+15) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 5654 (+24) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1791 (+9) jednostki;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 391 jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 203 (+1) jednostek;
 • samoloty - 278 (+1) jednostek;
 • śmigłowce - 260 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 1476 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące - 399 jednostek;
 • statki/łodzie - 16 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 4216 (+17) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 159 (+2) jednostek. 
Zobacz wideo Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ