Ukraina znów triumfuje na froncie. Bloomberg: Putin traci kontrolę. 260. dzień wojny

Prawdopodobny rosyjski odwrót z prawego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim przyspieszył kontrofensywę ukraińskich sił obronnych. Tylko wczoraj wyzwolono 12 osad. Straty Federacji Rosyjskiej są dziesięciokrotnie wyższe niż straty Sił Zbrojnych Ukrainy - powiedział prezydent Zełenski. Amerykańska agencja prasowa Bloomberg uważa, że Putinowi brakuje wariantów wywierania wpływu na sytuację w Ukrainie. Główne wiadomości 260. dnia wojny według Ukrayina.pl

Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu jednego dnia wyzwoliły 12 osad w pobliżu Chersonia 

10 listopada Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny poinformował, że poprzedniej doby obrońcy Ukrainy posunęli się o 7 km w kierunku miejscowości Pietropawłowka-Noworajsk i Pierwomajskie-Chersoń, odzyskali kontrolę nad 12 osadami i zwrócili Ukrainie 264 km kwadratowych terytorium. - W kierunku Chersonia od 1 października postęp naszych wojsk w głąb obrony wroga wynosi do 36,5 km, łączna powierzchnia terytorium przywróconego sięga 1381 km kwadratowych, przywrócono kontrolę nad 41 osadami — zauważył Załużny. Obecnie Sztab Generalny nie potwierdza ani nie zaprzecza informacji o wycofaniu rosyjskich wojsk okupacyjnych z Chersoniu. Tymczasem w sieciach społecznościowych pojawiają się materiały z wyzwolonych osad w obwodzie chersońskim i mikołajowskim.

Bloomberg: Problemy Putina piętrzą się

Rosyjski dyktator Władimir Putin traci szansę, by zmienić nieudany przebieg swojej inwazji na Ukrainę, o czym świadczą w szczególności dwa wydarzenia — pisze agencja. Pierwszym z nich jest rozkaz wycofania się na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, co jest poważną porażką na polu bitwy. Drugim jest odmowa wyjazdu na szczyt G20, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Indonezji. Według Bloomberga oznacza to zmniejszenie wpływów dyplomatycznych rosyjskiego dyktatora.

SBU zatrzymała prorosyjskiego blogera 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała czterech wrogich agitatorów internetowych w obwodach czernihowskim i dniepropietrowskim. Jeden z zatrzymanych jest obywatelem kraju w Europie. Przygotowywał on materiały propagandowe dla rosyjskiego kanału propagandowego Russia Today. Narzucał mieszkańcom Unii Europejskiej kremlowską propagandę, popierał zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej i usprawiedliwiał zbrodnie wojenne okupantów, a także wezwał kraje UE do ograniczenia pomocy dla Ukrainy. Bloger miał 500 000 subskrybentów.

Zełenski o stratach rosyjskich: Dziesięciokrotnie wyższe niż nasze

W rozmowie z CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Rosja podczas wojny z Ukrainą na pełną skalę poniosła "10 razy większe straty niż Ukraina". Wyjaśnił, że jest znaczna różnica między stratami obu armii, bo Ukraina nie rzuca żołnierzy do bitew jak "mięso armatnie". Ponadto, według Pentagonu, w wojnie w Ukrainie zginęło i zostało rannych ponad 100 000 rosyjskich żołnierzy.

28 podpaleń komisariatów wojskowych. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej obwiniło Ukraińców

Rosyjski MON stwierdza, że służby specjalne Ukrainy "wywierają presję na obywateli rosyjskich poprzez przekupstwo i szantaż". Najwyraźniej zamierzają wytworzyć wśród rosyjskiej i zagranicznej opinii publicznej "fałszywą opinię" o braku poparcia dla wojny w Ukrainie. Od początku mobilizacji w Rosji komisariaty wojskowe zostały podpalone co najmniej 28 razy.

W Orenburgu doszło do podpalenia. W Tolyatti nieznana osoba wrzuciła do budynku administracji "koktajl Mołotowa", a w Udmurtii osoba oskarżona o podpalenie komisariatu wojskowego i posterunku poborowego została zesłana do więzienia o zaostrzonym rygorze.

260. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 10.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 78 690 (+740) osób;
 • czołgi - 2 804 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 5 682 (+16) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1 805 (+3) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 393 (+0) jednostki;
 • środki obrony powietrznej - 205 jednostek;
 • samoloty - 278 jednostek;
 • śmigłowce - 260 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 1 499 (+16) jednostek;
 • pociski manewrujące - 399 jednostek;
 • statki/łodzie - 16 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 4 242 (+15) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 159 jednostek. 
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ