W Ukrainie w ramach projektu "Armia dronów" powstają pierwsze na świecie szturmowe kompanie dronów. Sztab Generalny informuje, że jest to konieczne do przeprowadzenia szeregu kluczowych reform i zwiększenia skali produkcji dronów dla Sił Obrony.
"Najbardziej profesjonalni żołnierze zostali już wybrani do kierowania kompaniami uderzeniowymi. Każdy z nich otrzyma drony i amunicję, Starlink i inny niezbędny sprzęt do pokonania wroga w gorących punktach" – poinformował Sztab Generalny.
Śmigłowiec Mi-8 specjalnej jednostki lotniczej "Rosja", podległej Zarządowi ds. Prezydenta Federacji Rosyjskiej, uległ wypadkowi na moskiewskim lotnisku Wnukowo. Piszą o tym rosyjskie media "Interfax" i "Baza".
Według nich podczas lądowania śmigłowiec dotknął łopatkami ziemi i został uszkodzony. Według wstępnych informacji są ofiary.
Okupanci trzymają Kindżał do atakowania najważniejszych obiektów strategicznych – powiedział Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych SZU.
"Rakiet Kindżał jest niewiele. Jest to broń, którą Putin często się popisywał, nazywając ją hipersoniczną. Ale jest jej mało, więc Rosjanie oszczędzają ją, by skierować w najważniejsze dla nich cele – powiedział. - Niestety, tym razem stały się nimi obiekt w Zaporożu i jeden obiekt infrastruktury energetycznej Kijowa" - dodał Jurij Ihnat. Zestrzelenie Kindżału jest właściwie niemożliwe, ponieważ Ukraina nie ma takich środków reagowania.
Cyberspecjaliści ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy powstrzymali próbę włamania się rosyjskich hakerów do kamer monitoringu w ukraińskich kompleksach mieszkaniowych w celu zebrania danych wywiadowczych na temat sytuacji w jednym z przygranicznych regionów Ukrainy.
SBU informuje, że hakerzy chcieli zdalnie połączyć się z systemem nadzoru wideo terytorium kompleksów mieszkaniowych, pobliskich dróg itp. Planowali więc stworzenie ukrytego kanału do zbierania informacji o sytuacji w mieście.
Ponadto hakerów interesowały adresy zamieszkania ukraińskich funkcjonariuszy oraz dane dotyczące możliwego przemieszczania sprzętu wojskowego.
Rząd belgijski zdecydował o przeznaczeniu największego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 92 mln euro. Poinformowała o tym belgijska gazeta HLN.
Łącznie Belgia przekazała Ukrainie pomocy na 146 mln euro. Jak poinformował belgijski minister obrony Ludivine Dedonder, do Ukrainy trafią pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM, broń przeciwpancerna, karabiny maszynowe Minimi i karabiny automatyczne typu Scar. Zdecydowano również o wysłaniu granatów, amunicji, transportu, w szczególności lekkich pojazdów opancerzonych. Dokładna liczba dostarczonej broni nie jest ujawniana ze względów bezpieczeństwa.
Rada UE przedłużyła do 31 lipca 2023 r. sankcje skierowane przeciwko niektórym sektorom gospodarki Federacji Rosyjskiej. Ograniczenia dotyczą handlu, finansów, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i dóbr luksusowych. Obejmują one również zakaz importu lub transportu morskiej ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych z Rosji do UE oraz ograniczają działalność kilku rosyjskich banków i wspieranych przez Kreml kanałów dezinformacyjnych.
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 23.01 wyniosły w przybliżeniu: