Zachód obawia się, że rakiety spadną na Moskwę. Minister obrony Ukrainy składa obietnicę. 344. dzień wojny

Rosjanie ponownie zaatakowali Kramatorsk pociskami rakietowymi. Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie wstąpienia do Unii Europejskiej. Tymczasem Pentagon wątpi, że Siły Zbrojne Ukrainy wrócą na Krym w najbliższym czasie. Najważniejsze wiadomości z 344. dnia wojny.

Kramatorsk: Rosjanie ponownie zaatakowali miasto pociskami rakietowymi

Rosjanie ponownie dokonali ataku rakietowego na Kramatorsk w obwodzie donieckim. Według szefa Obwodowej Administracji Wojskowej Pawla Kyrylenki uszkodzonych zostało 13 dwupiętrowych budynków, trzy czteropiętrowe, poliklinika dziecięca i szkoła, garaże i samochody. Pięć osób zostało rannych.

Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie wstąpienia do Unii Europejskiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że Ukraina zostanie członkiem UE. "Dzień, w którym Ukraina została kandydatem, był nowym początkiem dla Ukrainy, był to także nowy początek dla UE" — zapewniła polityk.

Ursula von der Leyen dodała, że Komisja Europejska będzie pomagać Ukrainie zbliżyć się do akcesji, "aż do dnia, w którym ukraińska flaga zawiśnie tam, gdzie powinna — przed budynkiem Berlaymont (siedziba KE) w Brukseli". 

Andryuszczenko: Okupanci otrzymali w lutym rozkaz "zajęcia" Wuhłedaru i Zaporoża

Okupanci informują mieszkańców obwodu donieckiego, że mają rozkaz zajęcia w lutym miast Wuhłedar i Zaporoże. Poinformował o tym Petro Andryuszczenko, doradca burmistrza Mariupola.

"W nocy okupanci wprowadzili do wsi na północ od Mariupola do 20 czołgów. Rosyjscy najeźdźcy, rozlokowani wokół wsi Nikołske i okolic w kierunku Wołnowachy, otwarcie opowiadają miejscowym (zwłaszcza po ich przyjęciu wódką), że otrzymali rozkaz zajęcia  Wuhłedaru i Zaporoża w lutym" — oświadczył doradca burmistrza.

Dodał też, że są to "fantazje Putina". "Ostatecznie wezmą torby i maksymalnie 2 na 1 metr ukraińskiej ziemi do tymczasowego przechowywania w stanie zespołu tanecznego Kobzona" — pisze Andryuszczenko.

UE podwoi misję szkoleniową Sił Zbrojnych Ukrainy 

"Rosja sprowadziła z powrotem wojnę do Europy, ale Ukraina nadal walczy. Z radością informuję premiera Denysa Szmyhalya, że Misja Pomocy Wojskowej UE EU MAM przeszkoli dodatkowo 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, w wyniku czego łączna liczba przeszkolonego personelu EU MAM osiągnie 30 tysięcy osób" — napisał wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. 

Reznikow: Ukraina gwarantuje, że rakiety dalekiego zasięgu nie trafią na terytorium Rosji

"Gdybyśmy mieli możliwość uderzenia na odległość 300 kilometrów, rosyjska armia nie mogłaby zapewnić obrony i byłaby zmuszona do przegrania. Ukraina jest gotowa udzielić wszelkich gwarancji, że wasza broń nie będzie wykorzystywana do ataków na terytorium Rosji. Mamy wystarczająco dużo celów na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i jesteśmy gotowi skoordynować cele z naszymi partnerami" — powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na wspólnym spotkaniu rządu Ukrainy i Komisji Europejskiej. 

Politico: Pentagon wątpi, że Siły Zbrojne Ukrainy wrócą na Krym w najbliższej przyszłości

Pentagon uważa, że jest mało prawdopodobne, aby wojska ukraińskie były w stanie odbić Krym z rąk rosyjskiego okupanta w najbliższej przyszłości. Pisze o tym Europejska Prawda, powołując się na Politico. 

"Nie będziemy komentować zamkniętych briefingów, nie będziemy również rozmawiać o hipotetycznych możliwościach ani spekulować na temat potencjalnych przyszłych operacji" — powiedziała rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh.

344. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 31.01 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 129 030 (+610) osób;
 • czołgi — 3 211 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 382 szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 212 (+5) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 458 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 222 (+1) jednostek;
 • samoloty — 293 jednostki;
 • śmigłowce — 284 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1951 jednostek;
 • pociski manewrujące — 796 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 064 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 200 jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ