Szojgu bije na alarm i pilnie zaleca zwiększenie produkcji ważnego rodzaju broni. 384. dzień wojny

Najważniejsze wiadomości z 384. dnia wojny zebrała Anastasija Krupka ze Lwowa. Na szczególną uwagę zasługuje apel ministra obrony narodowej Rosji. Z kolei w Mariupolu dzieci w wieku szkolnym są zmuszane do śpiewania rosyjskiego hymnu.

Szojgu apeluje o zwiększenie produkcji pocisków rakietowych

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu polecił największemu rosyjskiemu holdingowi produkującemu pociski różnego typu natychmiastowe podwojenie produkcji - pisze propagandowa rosyjska RIA Nowosti.

Według Szojgu firma ma niezbędne rezerwy, a jej zadanie jest "trudne, ale wykonalne". Szojgu wezwał również do obniżenia wydatków. "Chodzi o koszty pracy, a dzięki temu, powtarzam, podwojenie liczby niezbędnych produktów. Mamy nadzieję, że zobowiązania, które podjęliście w latach 2023-2024, zostaną w ogóle zrealizowane w ramach programu" - powiedział Szojgu.

Okupantom w Donbasie wyznaczono limit amunicji

Na kierunku donieckim dla armii rosyjskiej wprowadzono limit użycia amunicji. Poinformował o tym rzecznik ukraińskiego połączonego centrum prasowego Sił Obrony Tawrijskiego kierunku Ołeksij Dmytraszkiwski. 

- Dużo jest żalu wśród żołnierzy rosyjskich, że amunicji jest za mało i że odczuwają pewien "głód artyleryjski". Bo jest już wyznaczony limit, którego nie mogą przekroczyć. Jeśli przekroczą limit, to następnego dnia będą bez amunicji - powiedział Dmytraszkiwski.

Według rzecznika to nie tylko problem Jewgienija Prigożyna, który narzekał na brak amunicji dla Grupy "Wagnera", to problem całej rosyjskiej armii.

Zełenski przeprowadził ważne spotkanie w sprawie Bachmutu 

Wołodymyr Zelenski odbył kolejne posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza. - Po rozpatrzeniu przebiegu operacji obronnej w kierunku bachmuckim wszyscy wyrazili wspólne stanowisko w sprawie dalszego utrzymania i obrony Bachmutu - wyjaśnił prezydent Ukrainy.

Kramatorsk. Okupanci uderzyli w budynki mieszkalne

Rosjanie ostrzelali miasto Kramatorsk w obwodzie donieckim. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyryłenko powiedział, że rannych zostało co najmniej dziewięciu cywilów.

Wiadomo, że Rosjanie uderzyli pociskiem rakietowym w centrum miasta. Uszkodzili dziewięć wieżowców, przedszkola, budynek Oszczadbanku i dwa cywilne samochody. Według prokuratury okręgowej rakieta okupantów uderzyła w wielopiętrowy budynek mieszkalny, w wyniku czego uszkodzony został strop i ściana jednego z wejść, wybite zostały okna i zniszczone balkony.

W Mariupolu dzieci w wieku szkolnym są zmuszane do śpiewania rosyjskiego hymnu

W okupowanym Mariupolu wprowadzili w szkołach nauczanie "patriotyczne". Podczas niego zmuszano uczniów do ustawiania się w kolejce, słuchania rosyjskiego hymnu i wywieszania rosyjskiej flagi. 

"Każdy tydzień w szkołach zaczyna się od tzw. edukacji patriotycznej, a tak naprawdę — prania mózgów dzieciom" — informuje ukraiński magistrat Mariupola.

UE zwiększyła fundusz, z którego finansuje broń dla Ukrainy

Rada UE zdecydowała o zwiększeniu pułapu finansowego Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. To z niego są przeznaczane środki na zakup broni dla Ukrainy. Jego wielkość wynosi teraz około 7,979 miliardów euro do 2027 roku.

384. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 14.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 160 540 (+740) osób;
 • czołgi — 3 484 (+10) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 789 (+15) szt.;
 • systemy artyleryjskie —  2 519 (+16) jednostki;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 495 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 260 (+1) jednostki;
 • samoloty — 304 jednostki;
 • śmigłowce — 289 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 120 (+11) jednostek;
 • pociski manewrujące — 907 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny —5 367 (+13) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 256 (+5) jednostek. 
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?