Daniłow: "Putin planuje wielki głód. Zapamiętajcie to!". 387. dzień wojny

Siły rosyjskie tymczasowo wyczerpały zdolności bojowe formacji rozmieszczonych w Ukrainie i mają jeden z najniższych wskaźników operacji ofensywnych od stycznia 2023 r. Ponadto w wyniku wojny w Ukrainie Rosja traci wpływy w innych państwach poradzieckich. Tymczasem słowacki rząd ostatecznie zgodził się wysłać na Ukrainę 13 radzieckich myśliwców MiG-29. Najważniejsze wiadomości z 387. dnia wojny.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony: "Tempo rosyjskich operacji spada"

Brytyjski wywiad donosi, że siły rosyjskie mają jeden z najniższych wskaźników operacji ofensywnych od co najmniej stycznia 2023 r. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że armia rosyjska wyczerpała skuteczność bojową rozmieszczonych formacji do tego stopnia, że nawet lokalne działania ofensywne nie są obecnie trwałe.

Podkreślają, że rosyjskie kierownictwo prawdopodobnie będzie próbowało przywrócić siłom potencjał ofensywny po uzupełnieniu rezerw osobowych i amunicji. W międzyczasie dowódcy będą prawdopodobnie zmuszeni do wyboru między prowadzeniem operacji ofensywnych a solidną obroną na całej linii frontu.

Melitopol. Rosjanie przeprowadzają przymusową paszportyzację ludności

W Melitopolu rosyjskie władze okupacyjne miasta wraz z przedstawicielami Rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej zabroniły jakichkolwiek płatności i rozliczeń osobom nieposiadającym rosyjskich kart podatnika. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy można go z kolei uzyskać tylko z paszportem obywatela Federacji Rosyjskiej.

Słowacja przekaże Ukrainie samoloty MiG-29

Słowacki premier Eduard Heger poinformował, że słowacki rząd zgodził się wysłać na Ukrainę 13 radzieckich myśliwców wielozadaniowych MiG-29. "Prezydent Wołodymyr Zełenski prosi o więcej broni. Powiedziałem, że zrobimy wszystko, co możliwe. Cieszę się, że inni robią to samo" - napisał premier.

Rząd zgodził się również na przekazanie Ukrainie systemu rakiet przeciwlotniczych Kub.

Media rosyjskie: Putin przygotowuje się do wyborów

Rosyjska "Meduza", powołując się na własne źródła, donosi, że administracja rosyjskiego dyktatora sformułowała wstępne "ideologiczne założenia" kampanii prezydenckiej w 2024 roku. "Zgodnie z planem administracji prezydenta, w najbliższych wyborach Władimir Putin będzie pozycjonowany przede wszystkim jako "strażnik tradycyjnych wartości". Ponadto ideolodzy Kremla zamierzają postawić na retorykę o 'moralnej wyższości' Rosji nad innymi krajami" - mówi źródło. Blok polityczny Kremla jest zaangażowany w projekt mający na celu badanie "rosyjskiego światopoglądu" wraz ze stowarzyszeniem edukacyjnym "Znanija".

Daniłow: Putin planuje "wielki głód"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow ostrzega, że prezydent Rosji Władimir Putin planuje w najbliższych latach światowy głód, dlatego tak ważne jest jak najszybsze powstrzymanie reżimu kraju agresora.

- Co robi Putin? Putin ma wielkie pragnienie, aby za rok, dwa, trzy lata pojawił się głód. A fakt, że nie będziemy już w stanie dostarczać tyle żywności, ile dostarczaliśmy wcześniej jako kraj, który karmił ogromną populację świata. Putin to wykorzysta. I pamiętajcie, że za rok, dwa, trzy ci tak zwani głodni migranci muszą gdzieś się pojawić. To jeden z planów Putina. Dlaczego mówię, że trzeba z tym jak najszybciej skończyć. Bo to są sprawy absolutnie jasne. One są na stole. Ale nikt o tym nie mówi - powiedział Daniłow w rozmowie z Radiem "Wolna Europa".

W wyniku wojny na Ukrainie Rosja traci wpływy w innych państwach poradzieckich

Analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW) przeanalizowali sytuację z przerzutem wojsk rosyjskich z innych krajów poradzieckich na Ukrainę i doszli do wniosku, że Federacja Rosyjska "straci wpływy militarne" w tych państwach. Rosyjskie wojsko przerzuciło jednostki 15. Oddzielnej Gwardii Zmotoryzowanej Brygady Strzelców - jedynej rosyjskiej brygady sił pokojowych - z Górskiego Karabachu na Ukrainę w marcu 2022 r. Eksperci twierdzą, że z tego powodu tak zwane "siły pokojowe" Rosji w Górskim Karabachu najprawdopodobniej nie mają wystarczającej liczby.

Zobacz wideo Служба безпеки України виявила та затримала російських агентів

387. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 17.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 163 320 (+670) osób;
 • czołgi — 3506 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6823 (+13) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2552 (+13) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 504 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 265 jednostek;
 • samoloty — 305 jednostek;
 • śmigłowce — 290 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2145 jednostek;
 • pociski manewrujące — 907 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5401 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 255 (+1) jednostek.