Słowiańsk: Rosjanie uderzyli pociskami rakietowymi. 397. dzień wojny

W Mariupolu wysadzony został samochód szefa policji okupantów. Zeleński odwiedził linię frontu w obwodzie zaporoskim. Tymczasem brytyjskie Ministerstwo Obrony pokazało, jak ukraińscy czołgiści opanowali Challengera 2. Główne wiadomości z 397. dnia wojny.

Rosjanie uderzyli pociskami rakietowymi w Słowiańsk. Są zabici i ranni

Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Słowiańsk w obwodzie donieckim. Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko poinformował, że w rezultacie tego ataku liczba zabitych wzrosła do dwóch, a rannych — do 29. 

"Kolejny dzień, który zaczął się terroryzmem Federacji Rosyjskiej. Państwo-agresor ostrzelało nasz Słowiańsk. Niestety są zabici i ranni o różnym stopniu ciężkości. Wszystkie służby pracują na miejscu. Udzielana jest pomoc. Trwa rozbieranie gruzów" — powiedział wcześniej Wołodymyr Zeleński. 

Syrski: walki o Bachmut są w najbardziej intensywnej fazie

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał pułkownik Ołeksandr Syrski odwiedził najgorętsze miejsca na kierunku bachmuckim. "Trwa najbardziej intensywna faza walk o Bachmut. Sytuacja jest trudna. Wróg ponosi znaczne straty w zasobach ludzkich, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym, ale nadal prowadzi działania ofensywne. Nasi obrońcy w skrajnie trudnych warunkach bohatersko powstrzymują atak wroga i nie pozostawiają wrogowi szans na realizację swoich planów" — powiedział Syrski.

Według niego obrona Bachmutu wynika z konieczności wojskowej i opiera się na umiejętnym wykorzystaniu zdolności obronnych miasta, wzniesionych fortyfikacji i wyposażonych konstrukcji przeciwpożarowych. 

Zeleński odwiedził linię frontu w obwodzie zaporoskim 

Wołodymyr Zeleński podczas wizyty w Zaporożu odwiedził przedni pozycje ukraińskiej armii. "Mam zaszczyt być tutaj dzisiaj i dziękuję za obronę naszego państwa, nas wszystkich, naszej suwerenności, naszych miast, naszych dzieci. Życzę nam wszystkim zwycięstwa. Żyjcie i walczcie. Z takimi ludźmi jak Wy na pewno zwyciężymy" — powiedział prezydent.

Zeleński wręczył także odznaczenia państwowe personelowi wojskowemu. Obrońcy Ukrainy otrzymali z rąk prezydenta Order Bohdana Chmielnickiego III stopnia i Order "Za odwagę" III stopnia. 

Challenger 2: brytyjskie Ministerstwo Obrony pokazało, jak opanowali je ukraińscy czołgiści

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii udostępniło krótki film o tym, jak ukraińscy czołgiści uczyli się pracować z Challenger 2. Film pokazuje, jak czołgiści w towarzystwie tłumaczy uczą się poruszać po różnego rodzaju nawierzchniach — drogach asfaltowych, gruntowych, trudnych terenach itp. Zapoznają się również z pociskami do uzbrojenia czołgu, ćwiczą procesy na specjalnych symulatorach. 

W Mariupolu został wysadzony samochód szefa policji okupantów 

Rano 27 marca w tymczasowo okupowanym Mariupolu wysadzono w powietrze samochód szefa miejskiej policji okupantów Mychajła Moskwina. Eksplozja nastąpiła o godzinie 8:07 w rejonie rynku Bachcziwandży. Później TASS podał, że sam okupant podobno żyje — dostał jedynie lekkiej kontuzji.

397. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 27.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 171 160 (+610) osób;
 • czołgi — 3 595 (+0) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 953 (+6) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 638 (+7) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 523 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 277 jednostek;
 • samoloty — 305 jednostek;
 • śmigłowce — 291 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2216 jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 493 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 285 (+3) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ