Wysadzenie tamy Kachowskiej Elektrowni Wodnej: woda niesie do Odessy zwłoki zwierząt, dachy domów i miny

Woda z Kachowskiej Elektrowni Wodnej przenosi do Morza Czarnego wszystko, co zebrała na zalanych obszarach obwodu chersońskiego. Fragmenty zniszczonych domów i przedmiotów gospodarstwa domowego nadal są wyrzucane na wybrzeże obwodu odeskiego. Woda jest bardzo mętna i pienista od brudu.

Dowództwo operacyjne "Południe" opublikowało wideo, na którym widać, że woda na wybrzeżu Odessy jest obecnie bardzo brudna i pieni się.

 

Do Odessy przypływają resztki niesione Dniprem: co wiadomo?

Mieszkańcy Odessy donoszą na portalach społecznościowych o odpadach, przynoszonych z nurtem. W szczególności na przedmieściach Odessy i Jużnego zauważyli meble i ogromne części budynków (dachy, drzwi, okna). Ludzie mówią też, że w wodzie pływa wiele martwych zwierząt, a nawet rosyjskie miny.

Ołeh Kiper, szef Odeskiej Wojskowej Administracji Obwodowej, potwierdza, że duża ilość gruzu i śmieci dostała się z Dniepru do Morza Czarnego. "W obszarze morskim w pobliżu brzegów Odessy odnotowano już miny i niewykorzystaną amunicję, gruzy budynków i drzewa. Apeluję do mieszkańców Odessy o powstrzymanie się od spacerów wzdłuż wybrzeża i plaż. Wszystkie służby pracują nad usunięciem konsekwencji kolejnej zbrodni Federacji Rosyjskiej" — powiedział, informuje portal UNIAN.

Mieszkańcy Odessy donoszą na portalach społecznościowych, że przejścia do niektórych plaż w rejonie Wielkiej Fontanny są zablokowane drutem kolczastym. Nie ma oficjalnego komunikatu o celu takich działań, ale ludzie są pewni, że to po to, aby zamknąć przejście do morza.

Do Odessy przypływają odpady przenoszone przez Dniepr: jakie są zagrożenia?

Służba Państwowa ds. Bezpieczeństwa Artykułów Żywnościowych i Ochrony Konsumentów w obwodzie odeskim uspokaja mieszkańców o możliwym pogorszeniu się sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w regionie. "Jest ona pod kontrolą. Mamy wystarczającą ilość odczynników do lokalizacji i likwidacji wszelkich nietypowych sytuacji" — mówi Swiatosław Litoszko, pierwszy zastępca szefa Służby.

Według niego detonacja tamy spowodowała zalanie terytoriów, a gdy woda opadnie, może dojść do śnięcia ryb. Urzędnik ostrzegł mieszkańców regionu przed kupowaniem żywności na improwizowanych targowiskach.

Zapewnia, że specjaliści całodobowo pobierają próbki wody pitnej i monitorują ceny w sklepach i aptekach w mieście. Według niego nie ma wzrostu ryzyka chorób jelit. Mimo to regionalny oddział Służby Państwowej ds. Bezpieczeństwa Artykułów Żywnościowych i Ochrony Konsumentów wzmacnia kontrolę laboratoryjną przetworów mlecznych, rybnych i mięsnych.