Wszystkie kobiety Szojgu. Kto trzyma pieniądze rosyjskiego ministra obrony?

Kierujący rosyjską inwazją na Ukrainę szef Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu ukrywa swój majątek, jego formalnymi posiadaczami są krewni. Jedna z córek Szojgu rok przed wojną otrzymała w prezencie dwa mieszkania o wartości 200 mln rubli. Umowa została zawarta w taki sposób, aby minister obrony nie musiał deklarować tej nieruchomości. O tym dowiedział się rosyjski niezależny projekt medialny "Możemy wyjaśnić".

Apartamenty córki Szojgu znajdują się w prestiżowym moskiewskim kompleksie mieszkalnym RedSide, który zajmuje powierzchnię 5 hektarów, z czego 3 hektary to strefa zielona. Na osiedlu znajduje się 8 budynków mieszkalnych, prywatne przedszkole, hipermarket, zagospodarowane tereny oraz 50-metrowy basen. Dla miłośników luksusu przygotowano penthouse'y z 6-metrowymi sufitami i tarasami na dachu. To właśnie tutaj mieszkają bardzo bogaci ludzie i gwiazdy show-biznesu - piszą dziennikarze.

Zobacz wideo Duda po szczycie w Wilnie: NATO będzie cały czas wspierało Ukrainę

Córka ministra Julia Szojgu. Czy to jest ta "Federacja Rosyjska"?

Co ciekawe, w oficjalnych rejestrach państwowych właścicielem mieszkań w tym osiedlu jest... Federacja Rosyjska. Pod tą nazwą władze Federacji Rosyjskiej zwykle ukrywają wysokich rangą urzędników i członków ich rodzin.

Projekt "Możemy wyjaśnić" otrzymał wyciągi z rejestrów, z których wynika, że Julia jest właścicielką jednego z mieszkań, drugiego współwłaścicielką - wspólnie z córką.

Julia Szojgu otrzymała oba apartamenty w tym kompleksie za darmo. W maju 2019 roku lokal kupiła szwagierka Szojgu Jelena Antipina. W 2021 roku przekazała mieszkania swojej siostrze Irinie Szojgu. A ta  po kilku miesiącach przepisała mieszkanie na córkę i wnuczkę. Taki schemat pozwolił ministrowi obrony uniknąć deklarowania nieruchomości o powierzchni 210 metrów kwadratowych.

Julia Szojgu od 2002 r. jest szefową Centrum Pogotowia Psychologicznego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W 2020 r. zadeklarowała wynagrodzenie w wysokości 5 mln rubli, podczas gdy oba mieszkania kosztowały co najmniej 200 mln rubli.

Jakie inne aktywa posiada rodzina rosyjskiego ministra?

Działka Siergieja Szojgu znajduje się w bogatej okolicy - we wsi Znamianskoje pod Moskwą.

Na działce wybudowano kilka domów. Wartość samej działki szacuje się na 200 mln rubli. Małżeństwo Szojgu ma również mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Na tym oficjalna lista majątku rodzinnego się kończy.

Ale Julia Szojgu i jej mąż są właścicielami działki o powierzchni 1488 metrów kwadratowych i domu o powierzchni 266 "kwadratów" w wiosce Pietrowo-Dali pod Moskwą o wartości około 50 mln rubli.

Siostra Julii - Ksenia - jest właścicielką loftu i dwóch penthouse'ów w centrum Moskwy, w kompleksie mieszkaniowym Art Residence. Jest to zamknięte osiedle mieszkaniowe z dziedzińcem i parkingiem podziemnym. Cena mieszkania wynosi około 500 mln rubli.

Inną bogatą krewną Szojgu jest siostra jego żony Iriny, Jelena Antipina. Ona nie tylko dała w prezencie swojej siostrzenicy Julii dwa mieszkania za 200 mln rubli, ale także otrzymała ziemię pod Moskwą, które pierwotnie należały do innej córki Siergieja Szojgu, Ksenii.

Informacje o majątku Antipiny są tajne. Ale według danych uzyskanych ze źródeł państwowych baz danych ta kobieta z rodziny Szojgu w 2021 roku miała na koncie ponad 1,5 mld rubli.