Zakażenia cholerą w Rosji. Problemy w przedsiębiorstwie szyjącym odzież dla wojska

W Rosji zanotowano cholerę u pracowników fabryki, która szyje odzież dla rosyjskiego wojska. Pierwszy pacjent trafił do szpitala 17 lipca, od tego czasu objawy choroby występowały u kolejnych pięciu pracowników.

Epidemie cholery zanotowano w obwodzie tambowskim, który znajduje się na zachodzie Rosji, ale nie graniczy bezpośrednio z Ukrainą. Pracownicy jednej z firm zachorowali. Informują o tym rosyjskie media.

Zobacz wideo "Nie da się dziś przyjąć Ukrainy do NATO". Stanowcza deklaracja Andrzeja Dudy

Cholera w Rosji: diagnoza potwierdziła się u dwóch pacjentów

Początkowo czynnik chorobotwórczy stwierdzono w 20-letniego Mohammada M. Pracownik został przyjęty do wyspecjalizowanej placówki medycznej 17 lipca. Rospotrebnadzor poinformował, że stan pacjenta oceniany jest jako zadowalający - pisze kanał Baza na Telegramie.

W czwartek 20 lipca do szpitala trafił kolejny mężczyzna - 23-letni Alam N. Obaj mężczyźni zdążyli spędzić w Rosji zaledwie tydzień. Pacjenci pracowali w jednej fabryce i mieszkali w akademiku dla migrantów zarobkowych. Obecnie prowadzone są tam działania przeciwepidemiczne. Epidemiolodzy próbują ustalić krąg kontaktów pacjentów.

Podaje się, że w sumie do szpitala przywieziono sześciu pacjentów: dwóch z pozytywnym wynikiem testu leży w osobnych boksach. Są podłączeni do kroplówek. Kolejne cztery osoby wykazywały objawy choroby, które występują w postaci suchego języka i bólu brzucha - pacjenci są umieszczeni czasowo na izolowanym oddziale położniczym.

W firmie, w której wybuchła epidemia cholery, pracuje łącznie 300 osób.

Rospotrebnadzor sprawdza pasażerów samolotu, którym Hindusi przylecieli do Moskwy z Delhi 13 lipca.

Cholera: co to za choroba i jak niebezpieczna jest

Cholera to ostra choroba zakaźna układu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią (Vibrio cholerae O1 lub O139). 

Cholera rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną, częściej podczas spożycia zanieczyszczonej wody, warzyw, owoców, podczas kąpieli, a także poprzez żywność i poprzez bezpośredni kontakt z chorym - informuje Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

"Okres wylęgania trwa od kilku godzin do pięciu dni. Choroba zwykle zaczyna się ostro i prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu" - zauważa Centrum Zdrowia Publicznego.

Bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do śmierci.

Miesiąc temu ukraiński ruch partyzancki Atesz poinformował o przypadkach cholery wśród rosyjskich żołnierzy na południu Ukrainy (stało się to krótko po zniszczeniu Kachowskiej Elektrowni Wodnej).

"Nasi informatorzy ze szpitali wojskowych obwodu chersońskiego i Krymu donoszą, że codziennie przybywają do nich rosyjscy żołnierze z podejrzenie zachorowania na cholerę. Całe jednostki z kierunku chersońskiego, położone wzdłuż Kanału Północnokrymskiego, tracą zdolność operacyjną i są kierowane na tyły na leczenie. Kilku rosyjskich żołnierzy nie przeżyło" - poinformował Atesz 17 czerwca.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA