Tekst instrukcji przesłany do rosyjskich mediów wskazuje, że rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej (państwa istniejącego w IX-XIII wieku w Europie Wschodniej ze stolicą w Kijowie) należy nazwać "kluczowym punktem zwrotnym w historii Rosji" i "punktem powstania państwowości". Propagandyści powinni podkreślać, że to "wspólna wiara" pozwoliła "plemionom wschodniosłowiańskim" stać się "jednym narodem". Pisze o tym niezależny rosyjski portal Meduza, który dotarł do dokumentu.
Szczególną uwagę w dokumencie zwrócono na "nieprzyjaciół Rosji", którzy rzekomo walczyli z prawosławiem w Ukrainie, Białorusi i Polsce. Instrukcja mówi o Polsce: "Królowie polscy ustanawiali katolicyzm i unityzm na okupowanych ziemiach rosyjskich, aby podzielić naród i go sobie podporządkować".
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin mówił o roszczeniach terytorialnych wobec Polski: "To dzięki Związkowi Sowieckiemu, dzięki stanowisku Stalina, Polska otrzymała znaczące ziemie na Zachodzie, ziemie Niemiec. To jest właśnie tak, że zachodnie tereny dzisiejszej Polski są darem Stalina dla Polaków".
Według Meduzy w instrukcji dużo uwagi poświęca się także Ukrainie. Kijów nazywany jest "reżimem odstępczym od wiary", który walczy z Ukraińską Cerkwią Prawosławną w celu "zniszczenia duchowych więzi braterskich narodów". A Putin rzekomo miał "przywrócić Rosji misję obrońcy wiary prawosławnej".
"Dzisiaj nasz kraj walczy z nowym szatańskim reżimem. Reżim kijowski celowo niszczy prawosławie na terytorium Ukrainy, wywiera bezpośrednią presję na księży i zajmuje cerkwie. Nazistowscy sataniści umocnili się w świętym rosyjskim mieście Kijowie, gdzie Ruś została ochrzczona. Rosja stanęła w obronie prawosławia i rozbija na frontach neonazistów, którzy czczą okultystyczne idee Hitlera i Bandery" - piszą autorzy instrukcji.
Dzień chrztu Rosji i Ukrainy obchodzony jest 28 lipca. W tym dniu Kościół czci pamięć kanonizowanego Włodzimierza Wielkiego. Książę kijowski przeprowadził wielką reformę religijną - przyjął wiarę chrześcijańską i ochrzcił Ukrainę-Ruś, wprowadzając ją do cywilizacji chrześcijańskiej. Do tego czasu na terytorium współczesnej Ukrainy panowało pogaństwo.
Historycy nie podają dokładnej daty chrztu. Większość badaczy uważa, że Ruś została ochrzczona około 988 roku. Z Kijowa nowa wiara stopniowo rozprzestrzeniła się na inne terytoria.
Rosja przyjmuje inną perspektywę historii chrztu Rusi Kijowskiej, przedstawiając to wydarzenie jako część swojego dziedzictwa historycznego. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) przypomina jednak, że to właśnie Ukraina jako państwo odziedziczyła po Rusi Kijowskiej wiele symboli: herb Ukrainy (trójząb), walutę (hrywna), a przede wszystkim Kijów jako polityczny i kulturalny centrum Ukrainy.
"Przyjęcie chrześcijaństwa w 988 roku stało się cywilizacyjnym wyborem dla Ukrainy. Ruś utrzymywała więzi polityczne, gospodarcze i kulturalne z większością ówczesnych państw europejskich" – informuje instytut.