Urożajne. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły ważną osadę na południowym wschodzie kraju

Ukraińskie wojsko całkowicie wyzwoliło wieś Urożajne w obwodzie donieckim. Poinformowała o tym dziś, 16 sierpnia, wiceministerka obrony Ukrainy Hanna Maliar. To strategicznie ważna południowo-wschodnia wieś, którą ukraińscy żołnierze odbiły w ramach kontrofensywy.

Urożajne to wieś w obwodzie donieckim (południowo-wschodnia Ukraina, około 80 km od Mariupola). Ta osada była okupowana od marca 2022 roku.

"Urożajne wyzwoliły. Nasi obrońcy zakotwiczają się na granicach. Działania ofensywne trwają" - krótko napisała Hanna Maliar w Telegramie.

Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

Ukraińskie Siły Zbrojne wyzwoliły Urożajne. Co wiemy?

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o sukcesie w pobliżu Urożajnego od kilku dni. Hanna Maliar zauważyła, że ukraińscy wojskowi odnoszą częściowy sukces w pobliżu wsi Urożajne, która znajduje się w pobliżu wyzwolonej wcześniej wioski Staromajorśke. Tam wróg ma problemy z logistyką, ze względu na ciągłą "bawełnę" (eksplozje spowodowane przez ukraińskie wojsko na terenach okupowanych lub w Rosji. Nawiązuje do rosyjskiego słowa "chłopok", które ma kilka znaczeń - oznacza bawełnę, a także mały wybuch - przyp. red.). Rankiem 16 sierpnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie bezskutecznie próbują odzyskać utracone pozycje pod Urożajnym.

W ten sposób 35. Brygada Piechoty Morskiej wyzwala Urożajne:

Jak powiedział Pawło Łakijczuk, szef programów bezpieczeństwa Ukraińskiego Centrum Studiów Globalnych "Strategia XXI", w rozmowie z Radiem Hromadśke (niezależna ukraińska stacja radiowa), Urożajne to ważna osada.

"Nasza piechota morska wyzwoliła Urożajne - to bardzo ważna osada na lewej flance naszej grupy uderzeniowej, która zmierza w kierunku wsi Zawitne Bażania i Staromłyniwka (osady na południe od wsi Urożajne - przyp. red.). Faktycznie nie można było posunąć się dalej bez wyzwolenia flanki. Jeśli chodzi o inne kierunki, to też jest postęp" - mówi Łakijczuk.

Według niego nie będzie łatwo przebić się przez pozycje obronne Rosjan, ponieważ zarówno druga, jak i trzecia linia obrony są dość silne. Będzie więc trudno, ale jest postęp i sukces.

Szef Donieckiej Obwodowej Wojskowej Administracji Pawło Kyryłenko powiedział, że Urożajne zostało faktycznie zniszczone przez wrogą artylerię przy użyciu systemów salw rakietowych. Według Kyryłenka przed pełnoskalową inwazją we wsi Urożajne mieszkało nie więcej niż 500 osób.

Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy: jaka jest sytuacja na południowym froncie?

Według serwisu DeepStateMAP po wyzwoleniu wsi Urożajne linia frontu przesunęła się na południe do wsi Zawitne Bażania. Do kluczowego obszaru obronnego w Staromłynówce jest około trzech kilometrów.

12 sierpnia amerykański dziennik "The New York Times" poinformował, powołując się na analityków wojskowych, że wojska ukraińskie robią znaczne postępy na południu. A sama sytuacja zmusiła Rosjan do przerzucania tam sił z innych kierunków.

Według analityków wojskowych Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się o mniej więcej 10-12 mil (16-19 kilometrów) za dwiema głównymi liniami ofensywnymi, aby dotrzeć do Morza Azowskiego i odciąć łączność między Federacją Rosyjską a tymczasowo okupowanym Krymem.

Przypomnijmy, że w czerwcu Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o wyzwoleniu dziewięciu osiedli na południu i wschodzie kraju. Od początku kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały ponad 192 kilometry kwadratowe terytorium na południu Ukrainy i 40 kilometrów kwadratowych na wschodzie.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA