Basen modułowy i parasole za 12,6 tysięcy dolarów. Putin wydał 32 mln dolarów na naprawę nowego jachtu

Reżim kremlowski wydał co najmniej 32 miliony dolarów na generalną naprawę i utrzymanie jednego z jachtów Władimira Putina. Chodzi o 82-metrowy statek Graceful wart 100 milionów dolarów. Szczegóły ustalili współpracownicy rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego

"Graceful" to jeden z trzech dużych jachtów Władymira Putina, podobnie jak "Olimpia" i "Szeherezada". Według Fundacji Antykorupcyjnej (FBK - fundacji non-profit utworzonej przez Aleksieja Nawalnego w 2011 roku) "Graceful" został zbudowany na bazie starego jachtu Putina po zakrojonej na szeroką skalę rekonstrukcji, wykonaniu pełnego remontu i montażu bardzo drogiego wyposażenia.

Zobacz wideo Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce? [SONDA]

Jacht Putina "Graceful" został przewieziony z Niemiec

Jacht Putina "Szeherezada" aresztowano we Włoszech, "Graceful" miał wystarczająco dużo czasu na ewakuację, zanim został objęty sankcjami.

Przed rozpoczęciem pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę jacht był naprawiany w Hamburgu. W styczniu 2022 roku przerwano remont, który miał potrwać kolejny rok, a sam jacht odholowano do Obwodu królewieckiego. Statek nie mógł płynąć sam, więc został odholowany, po czym został naprawiony. Poinformowano, że całkowity budżet naprawy jachtu tylko w roku 2022, wyniósł 32 miliony dolarów.

W czerwcu 2023 roku podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu odnowiony "Graceful" przepłynął z Kaliningradu do Petersburga.

Teraz superjacht wraz ze specjalną eskortą na Północnym Szlaku Morskim (wokół Eurazji) płynie do Soczi - podaje Fundacja Antykorupcyjna.

Dowodem na to, że "Graceful" jest przeznaczony dla Władimira Putina, jest fakt, że jego załoga to członkowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a jacht żegluje drogą morską w konwoju. We wrześniu 2022 roku został zaobserwowany na wodach estońskich w drodze z Petersburga do Kaliningradu w towarzystwie łodzi rosyjskiej straży przybrzeżnej pod dowództwem FSB. "Graceful" otrzymał kryptonim konspiracyjny Kosatka.

Basen modułowy i lądowisko dla helikopterów. Wszystkie luksusowe jachty Putina

Zdaniem śledczych Fundacji Antykorupcyjnej w biurze właściciela jachtu znajduje się telefon do specjalnej łączności Prestige-CB, którego nie można po prostu kupić: władze używają go do pracy z informacjami oznaczonymi jako "ściśle tajne". Takie telefony są we wszystkich biurach Putina.

Na piętrze, na otwartym pokładzie, jest lądowisko dla helikopterów, salon z okrągłym stołem dla 12 osób, winda gastronomiczna, duża wanna i dwie inne przeznaczone do kąpieli kontrastowych, typowe dla rezydencji Putina - pisze Fundacja Antykorupcyjna.

Na pokładzie, gdzie znajduje się mostek kapitański, jest część wypoczynkowa z fortepianem, trzema kanapami i telewizorem. A na pokładzie właściciela jest basen, który można przekształcić w taneczny parkiet lub kino. W sypialni właściciela jest łóżko z kolumnami, dywan o wartości prawie 5 milionów rubli (52,7 tys. dolarów) i lustro, w którym wstawiony jest obraz o wartości 2,2 miliona rubli (23,2 tysięcy dolarów). Toaleta i prysznic są ozdobione marmurem.

Jacht posiada nie tylko kabinę męską, ale także kabinę damską. Według śledczych Fundacji Antykorupcyjnej wszystkie rezydencje prezydenta Rosji mają oddzielną sypialnię dla "pani domu". Jedno łóżko w damskiej kabinie "Graceful" kosztuje 3,3 miliona rubli (35 tysięcy dolarów).

Jedną z ciekawszych części jachtu jest basen morski, który podłączony do jachtu, pozwala pływać w morzu i jednocześnie nie przekraczać granicy burt. Statek jest gigantyczny - ma 85 metrów długości i 25 metrów szerokości. Na potrzeby remontu jachtu zakupiono, na co zwrócili uwagę autorzy śledztwa, tryktrak za 500 000 rubli (5,2 tysięcy dolarów), grzebień za 11 tysięcy rubli (116 dolarów) - prawie równowartość minimum egzystencji w Federacji Rosyjskiej, gra planszowa Jenga za 170 tysięcy rubli (1 790 dolarów), a także trzy parasole opancerzone za 1,2 miliona rubli (12,6  tysięcy dolarów).

Kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny jacht "Graceful" został objęty amerykańskimi sankcjami.