Czeczeński opozycjonista: być może Kadyrow już nie żyje. Kreml: "nie wydajemy zaświadczeń lekarskich"

Przywódca Czeczeni zdementował doniesienia o tym, że jest w śpiączce. Ukraiński wywiad wcześniej twierdził, że Ramzan Kadyrow jest ciężko chory i przebywa w szpitalu. W sieci pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące stanu jego zdrowia. Jedni twierdzą, że Kadyrow jest w śpiączce. Inni, że już nie żyje. Sprawę skomentował Kreml. O Kadyrowie pisze też amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Pojawiły się informacje, że Kadyrow nie żyje

Prorosyjski przywódca Czeczeni Ramzan Kadyrow od tygodni jest nieobecny w życiu politycznym Federacji Rosyjskiej. Część rosyjskich opozycjonistów twierdzi, że Kadyrow zniknął z przestrzeni medialnej po śmierci przywódcy Grupy Wagnera, który pod koniec sierpnia się rozbił pod Twerem

O rzekomej śmierci Kadyrowa poinformował ostatnio czeczeński opozycjonista Abubakar Jangulbajew w swoim profilu na kanale na Telegramie. Tych informacji oficjalnie nie potwierdzono.

Kadyrow wrzucił film, gdzie dementuje te doniesienia

Po narastającej fali plotek wokół śmierci Kadyrowa, na jego prywatnym kanale na Telegramie pojawił się  film, w którym przywódca Czeczeni sam dementuje te wszystkie doniesienia. Jak podkreślają internauci, na nagraniu Kadyrow ma spuchniętą twarz. Nieznana pozostaje też data, kiedy ten film został nagrany.

Polecam wszystkim, którzy w Internecie nie są w stanie odróżnić prawdy od fałszu, spacer na świeżym powietrzu, sprawia uporządkowaniu głowy. Deszcz daje cudowne poczucie orzeźwienia

– czytamy w podpisie pod wideo, który udostępnił Ramzan Kadyrow.

Kadyrow nieobecny w rosyjskiej polityce i mediach

Na fakt nieobecności Kadyrowa w rosyjskim życiu publicznym zwraca uwagę nie tylko rosyjska czy czeczeńska opozycja, ale też rosyjscy dziennikarze śledczy. Projekt "VCHKOGPU" , powołując się na źródła w rosyjskich służbach, podał informacje, że Kreml wysłał helikoptery do szpitala, w którym przebywa Ramzan Kadyrow. Według portalu, samochody sojuszników Kadyrowa były zauważone obok Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie.

Zobacz wideo Ekspert o Czeczenach biorących udział w wojnie i grupie Wagnera

Pieskow: Kreml nie wydaje zaświadczeń lekarskich 

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow w poniedziałek 18 września odpowiedział na pytanie rosyjskich dziennikarzy Ria Novosti, które dotyczyło stanu zdrowia Kadyrowa. Stwierdził, że Kreml nie posiada informacji na temat jego obecnego stanu zdrowia. Rzecznik Kremla odniósł się też do nieobecności Kadyrowa w polityce rosyjskiej. Potwierdził, że Władimir Putin i Ramzan Kadyrow ostatnio się nie spotykali.

Stan zdrowia Kadyrowa to nie jest temat, którym zajmuje się administracja prezydenta Rosji. Kreml nie wydaje zaświadczeń lekarskich

- stwierdził Pieskow, cytowany przez Ria Novosti.

ISW: przyszłość Czeczeni jest wprost zależna od stanu zdrowia Kadyrowa

Amerykański Instytut Badań nad Wojną pisze, że rząd Czeczeni nie może być niestabilny ze względu na kłopoty związanie ze zdrowiem jego przywódcy Ramzana Kadyrowa. Analitycy sugerują, że Putin będzie musiał osobiście ustabilizować sytuację w republice. O tym twierdzą badania analityków Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Od dawna pojawiające się informacje o złym stanie zdrowia głowy Czeczeńskiej Republiki Ramzana Kadyrowa pokazują zależność Władimira Putina od Kadyrowa w zakresie wpływów w Czeczenii

 – czytamy w raporcie ISW. 

Toriew: Kadyrow pozostanie "w śpiączce", aż Kreml nie wyznaczy następcy

Opozycyjny czeczeński dziennikarz i obrońca praw człowieka Magomed Toriew w ukraińskim programie "Jedynych wiadomości" stwierdził, że Ramzan Kadyrow "pozostanie w śpiączce" do czasu znalezienia przez Kreml nowego lidera Czeczenii. "Przed podjęciem tej decyzji będziemy ciągle dostawać informacje o ciężkim stanie zdrowia Kadyrowa. Następnie, po ogłoszeniu śmierci, odbędzie się honorowy pogrzeb przywódcy. Obecnie dostępnych jest trzy warianty następców Kadyrowa" - dodał Toriew.

Pod uwagę jest branych trzech kandydatów i każdy z nich, jak to się mówi jest gorszy od poprzedniego. Następcą Kadyrowa może zostać między innymi Adam Delimchanow, deputowany Dumy Państwowej RF w Republice Czeczeńskiej. Drugi kandydat to Magomed Daudow, szef prorosyjskiego parlamentu czeczeńskiego. Trzecim kandydatem na to stanowisko może być bliski przyjaciel Kadyrowa Abuzajd Wismuradow, który występuje w mediach pod pseudonimem Patriota

Abuzajd Wismuradow kiedyś był nazywany bliskim przyjacielem Ramzana Kadyrowa. Obecnie jest wicepremierem Czeczenii oraz dowodzą jednostki specjalnej Telek.