Ukraińcy muszą opuścić Krym. Taka jest prośba Kijowa przed atakami

Rosyjskie systemy obrony powietrznej na Krymie nie są w stanie poradzić sobie z rakietami manewrującymi, które Ukraina otrzymuje od partnerów zachodnich. O tym poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat. Wiceministerka Iryna Wereszczuk apeluje do Ukraińców, aby w miarę możliwości opuścili okupowany Krym, żeby przeczekać deokupację.

Siły Powietrzne Ukrainy: Rosyjska obrona powietrzna na Krymie nie radzi sobie z zachodnimi rakietami

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat w wywiadzie dla telemaratonu powiedział, że rosyjskie systemy obrony powietrznej na Krymie nie są w stanie poradzić sobie z rakietami manewrującymi produkcji Zachodu. 

Mamy broń, której potrzebowaliśmy. To są rakiety manewrujące. Taki jak na przykład X-101, którym Rosja atakuje nas od początku wojny, tylko lepszy. Rosjanie nie mogą zestrzelić tych rakiet, mimo że mają one "niezrównaną obronę powietrzną"

– powiedział Ignat.

Zauważył, że Rosyjskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły pewną liczbę ukraińskich rakiet. – Ale jak widać z wyników, rakiety latają, a usiany systemami obrony powietrznej okupowany Krym nie jest w stanie poradzić sobie z rakietami wyprodukowanymi przez Zachód – dodaję. 

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]

Jurij Ignat powiedział także, że Ukraina nie uderza w budynki na Krymie bez celu. – Uderza tam, gdzie jest to potrzebne. Nadszedł czas, aby rosyjscy okupanci opuścili Krym – dodał. 22 września ukraińskie Siły Obronne przeprowadziły atak na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w okupowanym Sewastopolu.

To demonstracyjny atak na kwaterę główną, gdzie miały miejsce określone działania wroga. Rosjanie mówili o zniszczeniu zabytkowego budynku. Nie uderzamy w budynki bez przyczyny – uderzamy dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Będzie to poważna strata wizerunkowa Federacji Rosyjskiej. I czas Rosjanom opuścić już Krym

Kijów apeluje do Ukraińców na Krymie: wyjeżdżajcie do państw trzecich

Coraz częściej na okupowanym przez Rosjan Krymie są eksplozje. Wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Irina Wereszczuk, apeluje do Ukraińców, które mieszkają na półwyspie, żeby opuścili Krym. 

Jeszcze raz proszę Ukraińców, aby w miarę możliwości opuścili Krym. Poczekajcie na deokupację półwyspu na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium lub w krajach trzecich

Ukraińcy zaatakowali kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Siły Zbrojne Ukrainy w piątek, 22 września, uderzyły w kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu - poinformowała ukraińska i rosyjska strona. O uderzeniu doniosła m.in. rosyjska informacyjna agencja państwowa TASS. RIA Novosti przekazuje zaś, że "ruch transportu osobistego i publicznego do centrum Sewastopola jest ograniczony".

Wskutek wybuchu zginęło co najmniej 9 osób, a 16 osób zostało rannych, wśród nich rosyjscy generałowie. Poinformował o tym szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow w ekskluzywnym komentarzu dla ukraińskiego serwisu Voice of America.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ