Były zastępca dowódcy NATO Mieczysław Bieniek uważa, że systemy rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS mogą mieć znaczący wpływ na przebieg sytuacji na froncie Ukrainy. W szczególności ze względu na to, że sięgają celów w odległości 300 km. Ponadto takie systemy rakietowe mogą być przemieszczane drogą lądową, a to ma szczególne znaczenie - podkreśla polski generał.
ATACMS mogą bardzo precyzyjnie razić cele bardzo wartościowe, jakimi są stanowiska dowodzenia i kierowania, bazy logistyczne, składy amunicji, zasoby, które się przemieszczają do kierunku walki lub jakieś zgrupowania wojsk, które są bardzo wartościowe albo takie cele, jak na przykład w Sewastopolu dowództwo bazy marynarki wojennej Morza Czarnego
– przekazuje Mieczysław Bieniek.
Jak twierdzi generał, niemożliwe jest wygranie wojny za pomocą jednego tylko systemu. "Proszę pamiętać, że wygrywa się z wieloma systemami, które są zintegrowane, na przykład lotnictwo" - zaznacza.
Takich rakiet, by trzeba było koło około 150 do 200, żeby uzyskać jakąś znaczącą przewagę jeśli chodzi o rażenie celu i zdecydowane osłabienie zdolności bojowej armii Federacji Rosyjskiej
Gen. Mieczysław Bieniek zwrócił uwagę, że ATACMS są bardzo drogie i dlatego mogą być używane tylko do bardzo ważnych celów. Jeden strzał ATACMS kosztuje około 820 000 dolarów. Podkreślił, że ATACMS znacząco wzmocnią działanie HIMARS.
ATACMS (Army Tactical Missile System) to amerykański taktyczny system rakiet balistycznych produkowany przez Lockheed Martin. W zależności od modyfikacji może on uderzać cele znajdujące się w odległości od 165 do 300 kilometrów. Ukraina nie posiada obecnie pocisków podobnego zasięgu. Największy zasięg dostępny dla Sił Zbrojnych wynosi 70-80 kilometrów.
Według Dana Rice'a oficera armii Stanów Zjednoczonych oraz byłego doradcy naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych, Biały Dom planuje zaprzestać blokowania dostaw ATACMS do Kijowa. Ekspert przewiduje, że amerykańskie rakiety balistyczne z głowicami kasetowymi mogą pojawić się na Ukrainie już w przyszłym tygodniu.
Prawdopodobnie pojawią się na polu bitwy w przyszłym tygodniu bez potrzeby szkolenia i zmian, co będzie miało ogromne znaczenie. Kiedy te pociski są wystrzeliwane, przekraczają barierę dźwięku. Dla mnie jest to dźwięk wolności
- przekazał Dan Rice.
Wcześniej, w czwartek 21 września, Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 325 milionów dolarów. Nowy pakiet obejmowałby pociski obrony powietrznej AIM-9M, systemy obrony powietrznej Avenger, amunicję HIMARS, pociski artyleryjskie 155 mm, itp.