Urzędniczka spod Lwowa zjadła dolary. Bała się zostać przyłapana na przyjęciu łapówki

Na obwodzie lwowskim doszło do zatrzymania grupy przestępczej, w tym zastępczyni przewodniczącego komisji lekarskiej. Przestępcy żądali od wojskowego pieniędzy. Podczas zatrzymania jedna z podejrzanych chciała pozbyć się łapówki w dość nieoczywisty sposób. A jak się skończyła historia? Czytaj dalej w artykule.

Problem bez wyjścia. Zatrzymana na gorącym uczynku

Państwowe Śledcze Biuro w Ukrainie poinformowało o tym, że urzędniczka pracująca w szpitalu obwodu lwowskiego próbowała zjeść łapówkę. Kobieta wcześniej zażądała pieniędzy od wojskowego. Z szeroko zakrojonego śledztwa wynika, że urzędniczka miała należeć do grupy przestępczej. W jej skład wchodzili również przedstawiciele władz lokalnego szpitala, szefowie międzyokręgowej komisji lekarsko-społecznej w mieście Sambor oraz szpitala miejskiego w Turce.

Zobacz wideo Czy Polacy odkładają pieniądze na przyszłość dzieci? [SONDA]

Jak wynika ze śledztwa, przestępcy obiecali za kwotę 3200 dolarów wydać wojskowemu dokument stwierdzający drugą grupę niepełnosprawności dla jego ojca. To umożliwiłoby zakończenie jego służby wojskowej. Sprawcy zgodzili się otrzymać wynagrodzenie w trzech ratach.

Urzędniczka próbowała zjeść sto dolarów. Coś poszło nie tak

W czasie odbioru ostatniej kwoty funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Państwowym Biurem Śledczym zatrzymali wiceprzewodniczącą komisji lekarskiej. Kobieta próbowała ukryć dowody zbrodni. Wybrała najłatwiejszy sposób pozbycia się pieniędzy — zjadła jeden banknot wartości stu dolarów. Przedstawiciele służb państwowych zapobiegli temu. Funkcjonariusze zdążyli zabezpieczyć środki. Zatrzymano także pozostałych członków grupy przestępczej.

Służby przeszukały miejsca pracy i mieszkania podejrzanych. Udało się zabezpieczyć dokumenty i pieniądze. W tym około 30 tys. dolarów, ponad 10,6 tys. euro, 37 tys. hrywien i 520 zł. Łącznie, w przeliczeniu na złotówki, zabezpieczono ponad 180 tys. złotych.

Trójka urzędników dostała oskarżona o uzyskanie nielegalnej korzyści przez grupę osób w zmowie. Oskarżonym grozi od 5 do 10 lat więzienia i konfiskata majątku. Służby przygotowują wnioski o środki zapobiegawcze. Podejrzani urzędnicy zostaną odsunięci od pełnienia obowiązków. Dochodzenie jest w toku. Lwowska prokuratura ustala inne możliwe fakty dotyczące zawodowych nadużyć. 

Międzynarodowi oszuści

Jak już informowaliśmy wcześniej w Ukrayina.pl, w Dnieprze doszło do zatrzymania oszustów, którzy okradli w internecie obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce. Sprawcy dzwonili do pracujących Ukraińców i proponowali zainstalować w ich telefonach komórkowych sprzęt szpiegujący. W ten sposób przestępcy uzyskali zdalny dostęp do telefonów i kont bankowych. Policja przeprowadziła operację specjalną. W wyniku czego doszło do zatrzymała grupy składającej się z 13 osób. Organizatorem tego oszustwa byli przedstawiciele lokalnej grupy kryminalnej. Działalność tych oszustów umożliwiał funkcjonariusz organów ścigania na kierowniczym stanowisku.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ