Rosja przygotowuje się do wieloletniej wojny z Ukrainą. Przeznaczą na wojnę 30 proc. wydatków państwa

Rosja przygotowuje się na wieloletnią wojnę - twierdzi brytyjski wywiad w najnowszym raporcie dotyczącym wojny w Ukrainie. Jak podaje brytyjskie Ministerstwo Obrony, wydatki Federacji Rosyjskiej na obronność w 2024 roku powinny wzrosnąć do około 30 proc. ogółu wydatków państwa.

Z dokumentów Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej, według których w 2024 roku Kreml zamierza przeznaczyć na wojnę 30 proc. ogółu wydatków budżetu państwa, wynika, że Rosja przygotowuje się do wieloletniej wojny z Ukrainą. O tym informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w najnowszym raporcie. 

Wywiad brytyjski: Rosja przygotowuje się do wieloletniej wojny z Ukrainą

Zobacz wideo Marcin Ociepa: Agresywną politykę Putina trzeba było powstrzymać 15 lat temu
Dokumenty, które prawdopodobnie wyciekły z Ministerstwa finansów Rosji sugerują, że wydatki Federacji Rosyjskiej na obronę wzrosną w 2024 r. do około 30 proc. całkowitych wydatków rządowych

– czytamy w raporcie.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów proponuje budżet obronny na poziomie, który stanowi około 6 proc. PKB i wzrost o 68 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Brytyjski wywiad przypuszcza, że Rosji uda się utrzymać ten poziom wydatków na obronę do 2024 roku, ale tylko kosztem wydatków na gospodarkę.

Pełne informacje na temat rosyjskich wydatków na obronę są zawsze tajne, ale liczby te wskazują, że Rosja przygotowuje się na jeszcze wiele lat działań wojennych w Ukrainie

– przekazuję wywiad brytyjski.

Rosja nie ukrywa, że planuje przedłużać wojnę w Ukrainie. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że podobne plany poprzedziły publiczne wypowiedzi ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu z 27 września, który wyraził gotowość kontynuowania wojny w 2025 r.

Zełenski: Fundusz obronny Ukrainy będzie zasilany środkami z rosyjskich aktywów

Ukraina planuje utworzenie specjalnego Funduszu obronnego, który będzie zasilany między innymi zyskami ze sprzedaży skonfiskowanych rosyjskich aktywów. O tym powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie 30 września. 

Fundusz zostanie zapełniony dywidendami z majątku obronnego państwa oraz zyskami ze sprzedaży skonfiskowanych rosyjskich aktywów

– powiedział Zełenski.

Ile potrwa wojna w Ukrainie?

Wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze nawet siedem lat. Tak uważa wysoki rangą urzędnik jednego z krajów G7, który udzielił wywiadu Bloombergowi. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy uwzględniają ten okres w planach wojskowych i finansowych, aby nadal pomagać Kijowowi. Przedstawiciel G7 anonimowo wypowiedział się w rozmowie z Bloombergiem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Ukraina stanie jednak przed rosnącymi wyzwaniami z powodu niewystarczających dostaw broni z Zachodu i rosnących strat w sile roboczej

- wyraził przekonanie wysoki rangą urzędnik europejski.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ