Rosjanie planują produkcję dronów na terenach okupowanych. Włączą w ten proces ukraińskie dzieci

Ukraińcy produkują coraz więcej dronów, skutecznie sprawdzają się one w walkach z Rosjanami. Rosyjscy wojskowi jednak planują zwiększyć własną produkcję dronów na terenach okupowanych. Jak podaje Iwan Fiodorow, burmistrz tymczasowo okupowanego Melitopola, Rosjanie chcą włączyć ukraińskie dzieci do produkcji dronów.

Na wschodnim froncie Ukrainy toczą się ciężkie walki. Ukraińcy nacierają na kilku kierunkach, Rosjanie jednak zwiększają działania ofensywne. W Kijowie stawiają na produkcję statków bezzałogowych. Drony skutecznie sprawdzają się w walkach z armią Kremla. Ukraiński ministrem transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow we wrześniu powiedział, że Ukraina będzie produkować więcej dronów i "więcej statków rosyjskich będzie poddawać się atakom". Jednak wojsko rosyjskie też zamierza produkować drony na masową skalę. 

Zobacz wideo Ukraińscy żołnierze z 95. Brygady Aeromobilnej z polskimi pociskami przeciwlotniczymi Piorun polują na rosyjskie drony

Rosjanie planują zaangażować do produkcji dronów ukraińskich dzieci z terenów okupowanych

Wojsko rosyjskie zamierza zorganizować produkcję dronów na okupowanych terytoriach. Chodzi między innymi o okupowany obszar obwodu Zaporoskiego. Poinformował o tym Iwan Fiodorow, burmistrz tymczasowo okupowanego przez Rosjan Melitopola, położonego niedaleko od Zaporoża. Jak podaje Fiodorow, do produkcji dronów okupanci rosyjscy chcą włączyć ukraińskie dzieci.

Rosjanie zapowiedzieli montaż dronów bojowych na okupowanym terytorium – ukrywają się za plecami ludności cywilnej i angażują w to dzieci. Na uczelniach technicznych i w niektórych szkołach zaczęto uczyć dzieci w wieku 10-11 lat obsługi dronów. A uczelnie techniczne zaczęły montować i naprawiać drony

– powiedział burmistrz Melitopola.

Jak powiedział Iwan Fiodorow, Rosjanie planują utworzenie "parku technologicznego" do produkcji dronów. – Oczywiście ukrywając je na terenach mieszkalnych, aby chronić się przed ludnością cywilną – podsumował.

Ukraińskie drony wyrządziły Rosjanom szkody warte miliony dolarów

W minionym tygodniu ukraińska "Armia Dronów" uderzyła w 66 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego i wyrządziła Rosjanom szkody warte miliony dolarów. Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował o tym na swoim kanale na Telegramie. 

Każde uderzenie w ciężki sprzęt Rosjan przekłada się na wielomilionowe straty dla budżetu okupantów. Zaatakowano także 91 twierdz, 30 armat, 26 ciężarówek i wiele więcej

– powiedział minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Mychajło Fiodorow w wywiadzie dla agencji Reutera we wrześniu zapowiedział, że Ukraina będzie mogła częściej atakować rosyjskie statki za pomocą dronów. - Ukraina będzie mogła przeprowadzać więcej ataków dronami na rosyjskie okręty wojenne - powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej. Jak pisze Reuters, to właśnie on odegrał kluczową rolę w budowie krajowego przemysłu dronów po niedawnej serii nalotów morskich.

Copyright © Agora SA