Ukraińcy odnoszą znaczące sukcesy w obwodzie chersońskim. Rosjanie obawiają się nowej ofensywy

Jak podaje Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), ukraińscy żołnierze przesunęli się na okupowane dotąd przez Rosjan brzegi Dniepru. Rosjanie obawiają się możliwości operacji ukraińskiej na szerszą skalę w okupowanym obwodzie chersońskim. Eksperci uważają, że operacja wojska ukraińskiego może być większa niż poprzednie.

Rosyjski dyktator Władimir Putin poinformował, że Ukraina rozpoczęła ofensywę w obwodzie chersońskim. Liczni żołnierze rosyjscy donosili wcześniej o działalności Sił Zbrojnych na lewym brzegu obwodu chersońskiego. Jak donosi Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Rosjanie obawiają się ukraińskiej operacji wojskowej na tym kierunku. 

Zobacz wideo Zdaniem wiceszefa MON Polska wyczerpała możliwości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Lądowanie żołnierze ukraińskich na lewym brzegu obwodu chersońskiego wywołuje obawy u Rosjan

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w ostatnim raporcie donosi, że ukraińscy żołnierze w obwodzie chersońskim przesunęli się na okupowany brzeg Dniepru. Z materiału geolokalizacyjnego opublikowanego 18 października wynika, że wojska ukraińskie posunęły się na północ od Piszczaniwki (14 km na wschód od Chersonia i 3 km od Dniepru) i Poimy (11 km na wschód od Chersonia i 4 km od Dniepru).

Z raportu ISW wynika, że Rosjanie wyrażają zaniepokojenie trwającymi działaniami militarnymi Ukraińców na wschodnim wybrzeżu obwodu chersońskiego. Postrzegają tę działalność jako część potencjalnej większej operacji ukraińskiej.

Analitycy dodają, że Piszczaniwka i Poima to ważne miejscowości położone niedaleko mostów. Rosjanie uważają, że ofensywa w obwodzie chersońskim może mieć na celu odwrócenie uwagi sił rosyjskich od innych części frontu. 

Putin powiedział o ofensywie Ukraińców w obwodzie chersońskim

W środę, 18 października, na konferencji prasowej po wynikach wizyty w Chinach prezydent Rosji powiedział, że Ukraina atakuje rosyjskie pozycje w obwodzie chersońskim. "Rozpoczęli długo zapowiadaną i oczekiwaną kontrofensywę – teraz w kierunku Chersonia. Nie ma jeszcze rezultatu, ale są straty. Ukraińcy nie mają żadnego rezultatu, tak jak w Zaporożu i na innych kierunkach" – powiedział rosyjski dyktator.

Prawy brzeg obwodu chersońskiego, zajęty przez Rosjan na początku inwazji na pełną skalę, został odbity przez Ukrainę podczas ubiegłorocznej jesiennej kontrofensywy. Lewy brzeg regionu pozostaje okupowany przez wojska rosyjskie.

Ataki Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjską logistykę wpływają na liczbę ostrzałów obwodu chersońskiego 

Ukraińcy coraz częściej atakują rosyjskie obiekty logistyczne. Ogólna liczba ostrzałów z lewego, okupowanego przez Rosję, brzegu obwodu chersońskiego na prawą stronę z dnia na dzień maleje. O tym w minionym tygodniu powiedziała Natalia Gumenyuk, szefowa Centrum Prasowego Zjednoczonej Koordynacji Sił Obronnych Południowej Ukrainy. 

Wcześniej pocisków było znacznie więcej, teraz obserwujemy pewien "tryb oszczędzania" w ich użyciu. Zniszczenie przez ukraińskie wojsko rosyjskiej logistyki zostało już odczuwalne, a zniszczenie polowych punktów zaopatrzenia wojskowego także znajduje odzwierciedlenie w liczbie ostrzałów

– powiedziała Gumenyuk.

Copyright © Agora SA