Awdijiwka stanęła Rosjanom kością w gardle. Ekspert: Mogą wznowić atak

Sytuacja na wschodnim odcinku frontu w Ukrainie wciąż trudna. Rosjanie prowadzą kontratak w rejonie Awdijiwki. "Awdijiwka nie ma wielkiego znaczenia militarnego, ale dla Rosjan jest to jak kość w gardle. Dlatego po nieudanych atakach mogą powtórzyć ofensywę na miasto" - powiedział ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksij Hetman w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

Po względnym spokoju Rosjanie wznowili masowe ataki nie tylko na Awdijiwkę, ale także na sąsiednie miejscowości. O tym na antenie ukraińskiego telemaratonu poinformował szef administracji wojskowej miasta Witalij Barabasz. Według niego w nocy wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość bardzo odległą od linii frontu – wieś Żelanne. Rakiety uderzyły w szkołę. Jednocześnie Rosjanie nie ustają w próbach okrążenia Awdijiwki. Po obserwowanym od kilku dni spadku liczby ostrzałów Federacja Rosyjska wznowiła masowe ataki. Ostrzał na linii frontu trwał całą noc. "Rosjanie uderzają ze wszystkiego, co mają" – powiedział Witalij Barabasz.

Zobacz wideo Zdaniem wiceszefa MON Polska wyczerpała możliwości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Awdijiwka. Rosjanie wznowili masowe ataki. Mieszkańcy nie mogą dostać pomocy humanitarnej

Jak pisze na swoim kanale w Telegram ukraiński dziennikarz Andrij Caplienko, rosyjskie portale uznają, że Rosjanom pod Awdijką nie udało się odnieść sukcesu. "Obecne rezultaty trwającej od 10 dni ofensywy nie są w żaden sposób warte poniesionych strat" – podają.

Dodaje także, że dostarczenie pomocy humanitarnej do Awdijiwki nie jest w tej chwili możliwe. Rosjanie bombardują trasy sprowadzenia wszystkiego, co niezbędne dla mieszkających na tym terenie obywateli. W Awdijiwce pozostaje około 1600 mieszkańców.

Ukraiński ekspert: po nieudanych atakach Rosjanie mogą powtórzyć ofensywę na Awdijiwkę

Ekspert ds. wojskowości Ołeksij Hetman w wywiadzie dla ukraińskiego portalu RBK-Ukraina powiedział, że Awdijiwka nie ma wielkiego znaczenia militarnego. Ale dla Rosjan to miasto jest jak "kość w gardle". Dlatego wojska rosyjskie po nieudanych atakach mogą powtórzyć ofensywę na miasto.

Najprawdopodobniej będzie druga fala ataków, ponieważ w tych walkach zniszczyliśmy dwa rosyjskie pułki strzelców zmotoryzowanych. Teraz wzmacniają siły, uzupełniają zapasy i będą próbować robić więcej na tym kierunku. Awdijiwka nie ma znaczenia militarnego, co oznacza, że była strategicznym celem Putina

– powiedział Ołeksij Hetman. 

Rosjanie chcą odwrócić losy tej wojny

Rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim Oleksandr Sztupun uważa, że Rosjanie widzą w Awdijiwce szansę na odwrócenie losów działań wojennych. Chcą odnieść choćby symboliczne zwycięstwo, żeby to ogłosić.

Na początku wojny Awdijiwka była uważana przez Rosję za coś nieistotnego. Teraz zdobycie lub okrążenie tego miasta byłoby dla nich największym osiągnięciem na tym etapie wojny. Dlatego wróg aktywnie wykorzystuje lotnictwo i kontynuuje aktywne działania ofensywne

– wyjaśni Sztupun. 

Copyright © Agora SA