W październiku ruszyły rozmowy PO, Trzeciej Drogi i Lewicy na temat utworzenia koalicji rządowej. Od tego czasu zaczęły się pojawiać doniesienia o nazwiskach ewentualnych ministrów. Jak donosił RMF FM, Trzecia Droga może objąć nadzór nad MSZ.
9 listopada na swoim profilu w serwisie społecznościowym "X" Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni, poinformował, że spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmawiali o relacjach polsko-ukraińskich, a także wyzwaniach, jakie stają przed dyplomacją sąsiadujących państw. Wśród omówionych tematów były między innymi import zboża ukraińskiego, blokada granicy przez polskich przewoźników i zawieszenie pomocy militarnej. "Rozmawialiśmy o niełatwej sytuacji na froncie oraz o wyzwaniach w relacjach polsko-ukraińskich (zboże, ciężarówki, zawieszona pomoc wojskowa)" - napisał Kobosko.
Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz w odpowiedzi na zamieszczony wpis podziękował za spotkanie i wsparcie Ukrainy.
Michał Kobosko 20 października był gościem programu "Gość Radia Zet". Mówił o wewnętrznych konsultacjach między Platformą Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą i o stanowiskach, jakie mogliby zając politycy jego formacji w nowym rządzie.
Sprawy zagraniczne były i są dla nas bardzo ważne – i wewnątrzunijne, i szerzej zagraniczne
– powiedział. Nie mówił jednak, czy sam byłby zainteresowany objęciem funkcji szefa MSZ.
Polska 2050 Szymona Hołowni "zadowoli" się stanowiskiem marszałka Sejmu oraz MSZ i Ministerstwem Klimatu, pisał na początku listopada "Super Express".
"Dziwne, że PO oddaje ugrupowaniu Hołowni MSZ, bo nasza polityka zagraniczna powinna być zbieżna z europejską, a to Tusk był szefem Europejskiej Partii Ludowej. Wydawało się, że to KO będzie prowadzić rozmowy z Brukselą, kiedy w UE trwają przygotowania do większej integracji Wspólnoty" – powiedział politolog Kazimierz Kik, cytowany przez "SE".
W październiku Kobosko w serwisie społecznościowym "X" pisał o odbudowywaniu wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. "Nowy szef MSZ powinien być liczącą się postacią w nowym rządzie. Powinien odbyć tour i powiedzieć, że Polska wraca na arenę międzynarodową, że będziemy odbudowywać wizerunek kraju walczyć o zaufanie inwestorów" – napisał.
Jewhen Mahda, ekspert kijowskiego Instytutu Polityki Światowej, w rozmowie z Ukrayina.pl na początku października powiedział, że sojusz ukraińsko-polski jest jednym z najsilniejszych w Europie.
Jak twierdzi ekspert, Ukraina musi jednak nie tylko wyrazić swoją wdzięczność za wielkie wsparcie, ale przede wszystkim nawiązać współpracę w różnych dziedzinach, zwłaszcza w zakresie wspólnego programu rakietowego. Zdaniem Mahdy, Ukraina ma potencjał naukowy, Polska ma niezbędne możliwości.