Finlandia zakazuje Rosjanom wjazdu do kraju na rowerach. Dlaczego?

Eugeniusz Diaczkow
W ostatnich miesiącach rekordowa liczba Rosjan bez dokumentów wjazdowych próbowała wjechać do Finlandii. W szczególności nielegalni imigranci coraz częściej próbowali wjechać na rowerach, a teraz Finlandia podejmuje działania.

"Yle" informuje, że Finlandia zamyka swoje granice dla Rosjan. Fińska straż graniczna w południowo-wschodniej części kraju przestała wpuszczać do kraju osoby przybywające z Rosji na rowerach. Fińscy strażnicy graniczni twierdzą, że zamknęli przejścia graniczne w południowo-wschodniej części kraju tylko dlatego, że w ostatnim czasie nielegalni imigranci coraz częściej próbują przekroczyć fińską granicę na rowerach.

Zastępca dowódcy straży granicznej południowo-wschodniej Finlandii Jukka Lukkari zauważył, że nielegalni imigranci coraz częściej próbują wjechać do Finlandii na rowerach.

W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano około 30 takich przypadków. Jest to wyraźnie rosnące zjawisko. Ludzie próbowali przekroczyć granicę bez niezbędnych dokumentów, bez działających świateł rowerowych i kasków.
Zobacz wideo Pijany rowerzysta zderzył się z ciężarówką

Nielegalna próba przekroczenia granicy

Od sierpnia 2023 roku 91 osób bez dokumentów próbowało przedostać się do Finlandii przez wschodnią granicę. Są to obywatele państw trzecich, którzy wykorzystali Rosję jako kraj tranzytowy. Złożyli oni wnioski o azyl w Finlandii. Według władz Finlandii, osoby przekraczające granicę na rowerach używały ich tylko do krótkich lokalnych wycieczek.  Kiedy fińska straż graniczna zauważyła, że liczba takich pseudo-rowerzystów rośnie, kraj zaczął walczyć z tym zjawiskiem. Od 9 listopada ludzie nie mogą już wjeżdżać do Finlandii z Rosji na rowerach przez przejścia graniczne w południowo-wschodniej części kraju.

Z punktu widzenia Finlandii uzasadnione jest skupienie kontroli na transporcie drogowym. Pomoże to lepiej kontrolować ruch przez granicę

- mówi Lukkari.

Zobacz wideo Rowerzysta na drodze ekspresowej. Jego podróż przerwali policjanci

Wojna na Ukrainie i stanowisko Finlandii

Finlandia zakazała wjazdu rosyjskim samochodom osobowym. We wrześniu 2023 roku Straż Graniczna Finlandii ogłosiła, że samochody zarejestrowane w Rosji nie będą już mogły wjeżdżać do Finlandii. Do afery o samochody dołącza historia luksusowych pojazdów. Chodzi między innymi o auta, które są sprzedawane w Rosji za setki tysięcy euro, są przemycane tam przez Finlandię w celu obejścia sankcji. Poinformowano również, że Finlandia zamknie granicę dla rosyjskich turystów. Rosjanie z wizami turystycznymi Schengen będą mogli wjechać do Europy drogą lądową tylko przez granicę obwodu murmańskiego i Norwegii. Z kolei Rosja ogłosiła, że zrywa współpracę graniczną z Finlandią. Nazwała to "odpowiedzią na konfrontacyjne działania przeciwko Rosji". 

Przypomnijmy, że budowa testowego odcinka ogrodzenia na wschodniej granicy z Rosją została zakończona. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ