"Nowy polski rząd pomoże Ukrainie w integracji europejskiej". Ukraiński poseł mówi o proukraińskim nastawieniu Tuska

Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko
Odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Sejmu RP. Podczas posiedzenia obecny premier Mateusz Morawiecki złożył rezygnację ze stanowiska. Ukraiński poseł Mykoła Kniażycki uważa, że poniedziałkowe posiedzenie Sejmu ma pozytywne konsekwencje dla Ukrainy.

W poniedziałek, 13 listopada, w Polsce odbyło się pierwsze posiedzenie nowo zwołanego Sejmu. Podczas spotkania obecny premier Mateusz Morawiecki złożył rezygnację ze stanowiska. Chwilę później prezydent ponownie powierzył mu misję tworzenia rządu. Jednak sejmowa arytmetyka podpowiada, że premierem ostatecznie zostanie lider opozycji Donald Tusk. Jego kandydatura ma zostać poddana pod głosowanie do końca grudnia. Posłowie wybrali również nowego marszałka. Został nim również przedstawiciel opozycji, Szymon Hołownia.

Polska tworzy rząd w sposób demokratyczny

Najważniejsze dla Ukrainy jest to, że proces wyborczy w Polsce był demokratyczny, a teraz proces tworzenia nowego Sejmu i Senatu jest absolutnie demokratyczny. Przekazuje deputowany Mykoła Kniażycki. W szczególności zauważył, że nowy premier Donald Tusk ma wyraźne proukraińskie stanowisko, co jest bardzo ważne dla Ukrainy.

Donald Tusk jest otwarcie proukraińskim politykiem, odwiedził Ukrainę, świetnie przemawiał po ukraińsku w ukraińskim parlamencie. Ma ogromne doświadczenie w pracy i przywództwie w Unii Europejskiej. To doświadczenie jest bardzo ważne na drodze do dalszej integracji europejskiej

- powiedział Kniażycki. 

Zobacz wideo Posłowie odrzucili kandydaturę Elżbiety Witek. PiS bez wicemarszałka w Sejmie!

"Widzimy, że USA mają problemy z tworzeniem nowego budżetu i proukraińską polityką. Bardzo ważne jest dla nas wsparcie Europy, liczymy oczywiście na głosy Francji i Niemiec, ale bardzo ważny będzie głos Polski. Jestem absolutnie przekonany, że polski rząd, który zawsze wspierał Ukrainę, i nowy rząd, który ma ogromne doświadczenie we współpracy z Ukrainą, zrobią wszystko dla dalszej integracji europejskiej Ukrainy".

Wsparcie dla Ukrainy powinno być kontynuowane także w sensie militarnym, humanitarnym, gospodarczym.

Morawiecki rezygnuje ze stanowiska

Premier Mateusz Morawiecki podał się do dymisji. Najpierw podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zapowiedź ponownego powierzenia mu misji tworzenia rządu.

Wszyscy uroczyście przysięgaliśmy narodowi bronić jego suwerenności i niech te słowa przyświecają nam szczególnie w najbliższej przyszłości, bo na pewno doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie wyzwania przyniesie nadchodzący czas

- powiedział Morawiecki.

Zobacz wideo

Nowym premierem ma być lider opozycji Donald Tusk. Jego kandydatura zostanie poddana pod głosowanie do końca grudnia.

Ukraina wspiera nowy polski rząd

Na sali Sejmowej był obecny również ukraiński przedstawiciel. Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, odwiedził posiedzenie Sejmu X kadencji razem z korpusem dyplomatycznym. Napisał, że Ukraina liczy na dalszą współpracę sąsiadujących ze sobą krajów. 

Mam zaszczyt z korpusem dyplomatycznym w Polsce być obecnym na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu X kadencji. Gratuluję Paniom i Panom Posłom wygranej w wyborach! Życzę wszystkim parlamentarzystom Polski sukcesów w pełnieniu ważnej misji państwowej. Liczymy na dalszą dobrą współpracę

- napisał Wasyl Zwarycz na swoim profilu w X. 

Wybór nowego marszałka Sejmu był pierwszym testem dla nowego rządu. Pierwsze głosowanie potwierdziło, że demokratyczna koalicja ma większość parlamentarną.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ