"Będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy". Austin spotkał się z Zełenskim

Eugeniusz Diaczkow

Lloyd Austin przybył do Kijowa na dwa dni przed 17. spotkaniem grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Według szefa Pentagonu, jego wizyta ma na celu potwierdzenie, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył na Ukrainę z niezapowiedzianą wizytą. Na dworcu kolejowym w Kijowie powitała go ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink. Szef Pentagonu, Lloyd Austin, podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie omówi kwestię zaopatrzenia ukraińskiej armii na okres zimowy i w przyszłości.

,, Dziś jestem tutaj, aby przekazać ważną wiadomość - Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w walce o wolność przeciwko rosyjskiej agresji, teraz i w przyszłości

— napisał Austin na platformie X.

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą
,, Miałem zaszczyt spotkać się dziś z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, aby potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy i długoterminowe wymagania obronne.

— napisał Austin po spotkaniu. 

To już druga wizyta sekretarza obrony USA w Kijowie. Ostatni raz Lloyd Austin odwiedził Ukrainę 25 kwietnia 2022 roku. Przybył tam wraz z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem. W tym czasie wizyta odbywała się w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Blinken i Austin spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim i kilkoma ministrami Ukrainy.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow rozmawiał z Austinem

Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin odbył rozmowę telefoniczną z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umierowem, aby omówić najnowsze wydarzenia na polu bitwy w Ukrainie. Obaj omówili również plany kolejnej grupy kontaktowej "Ramstein" ds. obrony Ukrainy, która odbędzie się online 22 listopada 2023 roku. 

,, Rozmowy będą koncentrować się na dalszym wzmacnianiu strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, w tym na zapewnieniu ukraińskim siłom zbrojnym niezbędnych zdolności bojowych zarówno na zimę, jak i do obrony ich kraju przed przyszłymi zagrożeniami ze strony Rosji


— czytamy w oświadczeniu Departamentu Obrony USA. 

Poprzednie spotkanie Ramstein odbyło się 11 października w siedzibie Sojuszu w Brukseli. Wzięło w nim udział 50 ministrów obrony, sojuszników Ukrainy. Było to 16. takie spotkanie od 24 lutego 2022 r. i pierwsze od ataku Hamasu na Izrael. W spotkaniu wzięli udział w szczególności: sekretarz generalny Jens Stoltenberg i sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który właśnie wrócił z podróży służbowej do Rumunii, również niespodziewanie pojawił się w Brukseli. W rozmowie z dziennikarzami minister obrony Ukrainy Rustem Umierow potwierdził, że Kijów otrzymał listę warunków, których się nie spodziewał. Nie sprecyzował jednak, o jakie warunki chodzi, donoszą ukraińskie media w Brukseli.

Zobacz wideo Większy dostęp do broni w Polsce - tak czy nie? [SONDA]
,, Ukraina otrzymała kolejny pakiet wsparcia o wartości prawie pół miliarda dolarów. Słyszeliśmy o pewnych warunkach. Zapewniono nas, że dostawa broni odbędzie się w uzgodnionym terminie. Wśród warunków były rzeczy, których się nie spodziewaliśmy

- powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umerov.

WIĘCEJ O:

usa Lloyd austin Wołodymyr Zełenski wojna w Ukrainie
POLECAMY
"Rosja szykuje specjalną jednostkę. Ekspert ostrzega: Kolejny obwód jest zagrożony"
"Nagła wizyta w Kijowie. Sekretarz stanu USA z "mocnym sygnałem uspokajającym""
"Zaskakujące liczby. Zachodnie firmy zarobiły w Rosji więcej niż przed wojną"
"Zaskakująca zmiana na Kremlu. Plan Putina jest jasny. "Przygotowują się do długiej wojny""
"Walka o Wołczańsk. Mieszkańcy uciekają przed nadejściem Rosjan. "Miasto zostało otoczone""
"Tajna sieć podziemnych fabryk broni w Ukrainie? Media: Są gotowe pracować dla Zachodu"