W warszawskiej siedzibie DESY Unicum odbyła się aukcja charytatywna Polski Design - Ukraińska Odbudowa. Jest to największy dom aukcyjny w Polsce, która otworzył się na działania charytatywne fundacji BRDA. Aukcję Fundacji BRDA wsparło blisko 36 projektantów i projektantek, a sprzedaż ich prac pozwoli na realizację projektu OKNO. W ramach projektu do ukraińskich organizacji społecznych, zajmujących się odnowieniem zniszczonych przez działania wojenne domów, zostaną wysłane nowe okna.
Projekt OKNO jest realizowany od lipca 2022 roku. Wysyłamy okna z odzysku. To są okna, które pochodzą z demontażu, z remontów, ze stanów magazynowych i od osób prywatnych. To wciąż funkcjonalna stolarka, którą gromadzimy w Warszawie
- Zofia Jaworska, prezeska w fundacji BRDA.
Jak przekazuje fundacja, podczas aukcji charytatywnej udało się zebrać ponad 73 tys. złotych na pomoc Ukrainie. Choć okna są pozyskiwane przez BRDĘ w postaci darowizn, to logistyka w postaci organizacji transportu i pakowania stolarki jest dużym kosztem. Zyski z aukcji pozwolą na wysyłkę dodatkowych 2000 okien w ramach projektu.
Jestem tu, aby wesprzeć nasze siostry i braci z Ukrainy. Żeby też pokazać, że powinniśmy się angażować, by pokazać, że te rzeczy, które robimy, mogą przynieść więcej pożytku, niż tylko jednemu nabywcy
- Przemysław Cepak, założyciel marki Splot produkującej kilimy.
Licytowanych było 39 prac 36 projektantów. Jak informuje prezeska fundacji BRDA, w aukcji wzięli udział jedni z najlepszych artystów z całej Polski. Między innymi twórcy Studia Rygalik i Oskar Zięta.
Twórcy powinni się angażować w tego typu akcje i wspierać je nie tylko swoją inspiracją, ale wspierać faktycznie. Musimy przekazywać produkty, przedmioty na rzecz pomocy innym ludziom. To taka sama pomoc jak każda inna. Ludzie potrzebują chleba, ale też okien
- Zofia Strumiłło, projektantka.
Zdaniem fundacji koszt transportu jest wyższy ze względu na blokady granicy. Jeden pojazd może przetransportować około 200-300 okien, lecz tych okien jest wysyłanych znacznie więcej.
Projekt OKNO to nagradzana akcja społeczna odpowiadająca na jedno z najbardziej palących wyzwań w Ukrainie – brak okien. Wysyłka stolarki z odzysku pozyskiwanej z remontów, demontaży i stanów magazynowych producentów do ukraińskich organizacji non-profit umożliwia mieszkańcom i mieszkankom godny powrót do swoich domów; domów ciepłych, suchych, bezpiecznych. Do tej pory Fundacja wysłała do Ukrainy 1863, okna wspierając blisko tysiąc rodzin. Wystawa wokół OKNA otrzymała główną nagrodę na tegorocznym London Design Biennale. Projekt to odpowiedzialna środowiskowo, prosta i policzalna forma pomocy.