Ukraińskie Siły Zbrojne: Zlikwidowaliśmy prawie 30 tys. Rosjan w listopadzie

W listopadzie 2023 roku ukraińskie wojska wyeliminowały ok. 28,5 tys. żołnierzy wojska rosyjskiego. Zestrzeliły dwa samoloty rosyjskie, 508 dronów i zniszczyły 20 rakiet Rosjan.

W listopadzie ukraińscy obrońcy zwiększyli straty rosyjskich okupantów o 28 550 osób i 3 090 sztuk broni i sprzętu. Dane te zostały ujawnione przez Ołeksandra Pawliuka. 

Jednocześnie pierwszy zastępca ministra obrony Ukrainy poinformował, że w minionym miesiącu udało się zniszczyć 341 czołgów, 538 opancerzonych wozów bojowych, 681 systemów artyleryjskich, 66 MLRS, 39 systemów obrony powietrznej, dwa okręty, 775 jednostek pojazdów, 118 jednostek sprzętu specjalnego. Ponadto w listopadzie Siły Obronne zestrzeliły dwa samoloty Rosjan, 508 dronów i zniszczyły 20 rakiet.

Zobacz wideo Na szczycie OBWE w Macedonii Północnej pojawił się Siergiej Ławrow. Ukraina wraz z paroma innymi państwami odmówiła udziału w wydarzeniu

Karma wraca? Nieoczekiwana odpowiedź przyrody w Rosji

Jak wcześniej informował portal Ukrayina.pl, potężna burza na tymczasowo okupowanym Krymie poważnie uszkodziła linię obrony Mostu Kerczeńskiego, stworzoną przez Rosję w celu ochrony tej nielegalnej konstrukcji. Zdjęcia satelitarne pokazują, że większość barek użytych do wzmocnienia mostu zniknęła. Zdjęcia zostały opublikowane przez użytkownika MT Anderson na platformie mediów społecznościowych X.

Zdjęcie satelitarne z 4 października pokazuje siedem barek zainstalowanych w pobliżu jednego z przęseł Mostu Krymskiego. Na zdjęciu z 28 listopada większości tych jednostek nie ma.

"Uszkodzenia konstrukcji ochronnych są dość znaczne. Trzy barki są całkowicie zalane. Jedna jest częściowo zalana. Dwie barki zostały całkowicie zmyte. Jedna barka unosi się na wodzie, nie jest do niczego przymocowana" - analizował.

Informowaliśmy również, że coraz mniej Rosjan popiera wojnę na Ukrainie, o czym świadczą nowe dane ISW. 

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Nie wszyscy Rosjanie popierają wojnę

Najnowszy sondaż rosyjskiej opinii publicznej pokazuje, że liczba Rosjan, którzy w pełni popierają wojnę na Ukrainie, spadła o prawie połowę od lutego 2023 roku, a coraz więcej Rosjan popiera wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy. Analitycy piszą o tym na podstawie danych niezależnej rosyjskiej opozycyjnej organizacji badawczej Chronicles. Przeprowadzili oni sondaż telefoniczny w dniach 17-22 października.

Zgodnie z wynikami 40 proc. respondentów poparło wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy bez osiągnięcia przez Rosję celów wojskowych, podczas gdy 33 proc. nie poparło wycofania rosyjskich wojsk i opowiedziało się za kontynuacją wojny na Ukrainie.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ