USA chcą ukarać oligarchów wspierających Putina. UE "zmusi" Rosję do zapłacenia Ukrainie

Eugeniusz Diaczkow
Kongres USA przedstawił projekt ustawy o zajęciu i konfiskacie aktywów rosyjskich oligarchów. Autorzy dokumentu zamierzają wykorzystać wpływy z tego tytułu do uzupełnienia ukraińskiego funduszu odbudowy. UE chce wykorzystać środki uzyskane z podatku dochodowego od zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie Ukrainy. KE zamierza przedstawić plan 12 grudnia.

O ukaraniu rosyjskich oligarchów informuje wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Olena Kondratiuk. Zauważyła, że kluczowymi autorami dokumentu byli senatorowie Sheldon Whitehouse i Lindsey Graham.

Ważne jest, że ustawa była sponsorowana przez senatorów z partii demokratycznej i republikańskiej. Jesteśmy wdzięczni za dwupartyjne wsparcie w walce o przywrócenie sprawiedliwości dla Ukrainy.
Zobacz wideo Protest przewoźników. Ukraińcy kierowcy ciężarówek koczują na granicy z Polską

Jednocześnie Kondratiuk podkreśliła, że oligarchowie kontrolowani przez prezydenta Rosji Władimira Putina "są niezawodnym wsparciem finansowym dla rasistowskiego reżimu". Ponadto podobnie jak politycy, urzędnicy państwowi i rosyjscy wojskowi, ludzie ci są współwinni agresji przeciwko Ukrainie. Dlatego "muszą w pełni zapłacić za przywrócenie i odbudowę Ukrainy". Ponadto wicemarszałek parlamentu zacytowała jednego z autorów dokumentu, senatora Whitehouse'a, który powiedział: "Putin i jego przyjaciele oligarchowie piorą swoje brudne pieniądze, gdy kupują super jachty, bezcenne dzieła sztuki i inne cenne aktywa" w krajach, w których panują rządy prawa.

Musimy zamknąć dostęp do rajów bogactwa oligarchów i ukarać tych, którzy wspierają Putina

- zaapelował Sheldon Whitehouse.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Co przewiduje projekt ustawy?

Ze swojej strony ambasador Ukrainy w USA, Oksana Markarowa, powiedziała, że ustawa upoważnia Departament Sprawiedliwości USA do szybszej konfiskaty cennych aktywów należących do objętych sankcjami rosyjskich oligarchów i przekazania ich Ukrainie. Ponadto znosi istniejący limit 500 000 dolarów na możliwość zastosowania procedury nieodpłatnego zajęcia aktywów rosyjskich oligarchów i innych osób, które naruszają prawo USA. Dodatkowo upoważnia Departament Sprawiedliwości USA do przekazywania Ukrainie wszystkich środków z rosyjskich aktywów skonfiskowanych przez rząd USA. Obecnie Departament Sprawiedliwości może przekazywać Ukrainie tylko te aktywa, które zostały skonfiskowane za naruszenie sankcji nałożonych na Rosję.

UE wymyśliła sposób na "zmuszenie" Rosji do zapłacenia Ukrainie za wojnę

Jednocześnie Unia Europejska chce wykorzystać środki uzyskane z podatku dochodowego od zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie Ukrainy. Komisja Europejska (KE) zamierza wkrótce przedstawić plan w tym zakresie — ma to nastąpić 12 grudnia.

Według Bloomberga europejscy urzędnicy proponują nałożenie podatku na zyski z ponad 218 miliardów dolarów aktywów rosyjskiego banku centralnego przechowywanych w UE. Jednocześnie zauważono, że rosyjskie aktywa zamrożone w belgijskiej izbie rozliczeniowej Euroclear przyniosły prawie 3 miliardy euro zysku od czasu ich zablokowania i do trzeciego kwartału 2024 roku. I "oczekuje się, że liczba ta będzie nadal rosnąć".


"Komisja Europejska wstępnie planuje opublikować projekt ustawy 12 grudnia, aby wprowadzić podatek od zysków nadzwyczajnych od zysków z zamrożonych aktywów (...), aby pomóc Ukrainie w odbudowie" - powiedzieli analitycy.