Rosjanie zaatakowali Kijów. Pierwszy raz od dłuższego czasu rakietami

Vladyslav Yatsenko
W nocy 11 grudnia w różnych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Rosjanie zaatakowali dronami Shahed, później rakietami uderzyli w obwód kijowski. Ukraińskie siły powietrzne zniszczyły wszystkie drony Rosjan, ale doszło do zniszczeń od spadających pocisków, a kilka osób zostało rannych.

W nocy 11 grudnia wojska rosyjskie zaatakowali Ukrainę z okupowanego Krymu dronami typu Shahed, a także rakietami balistycznymi. Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 18 dronów i 8 rakiet. "Wszystkie drony wroga zostały zniszczone przez obronę powietrzną na obszarze odpowiedzialności Południowego Dowództwa Powietrznego. Większość z nich w obwodzie mikołajowskim. Jednostki rakiet przeciwlotniczych i mobilne grupy ogniowe Sił Powietrznych i Sił Obronnych Ukrainy sprawdziły się" - podają przedstawiciele sił powietrznych. 

Zobacz wideo Bronisław Komorowski: Jak pada Ukraina, prędzej czy później Rzeczpospolita jest zagrożona

Nocny ostrzał Kijowa. Rosja zaatakowała rakietami 

11 grudnia około godziny 4.00 wojska rosyjskie z ośmioma rakietami balistycznymi uderzyły w obwód kijowski. Atak został przeprowadzony z kierunku północnego, najprawdopodobniej z obwodu briańskiego Federacji Rosyjskiej, podają ukraińskie siły powietrzne.

Wszystkie osiem celów zostało zniszczonych przez jednostki rakiet przeciwlotniczych dowództwa powietrznego "Centrum".

W wyniku zestrzelenia rosyjskich rakiet, w kijowskiej dzielnicy Darnytsia spadł pocisk. Jak przekazuje mer stolicy Witalij Kliczko, cztery osoby, wszystkie dorosłe, zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Medycy udzielili im pomocy na miejscu. 

"W wyniku ataku wroga fragment rakiety uszkodził niedokończony budynek w dzielnicy Darnytsia. Tam ogień został natychmiast ugaszony. Kolejny odłamek pocisku spadł na trawnik. Na terenie jednego z magazynów znaleziono także fragment rakiety. W budynku nie doszło do pożaru ani uszkodzeń" - napisał mer Kijowa na swoim Kanale w Telegram. 

Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała, że w wyniku ataku wybito okna w budynku mieszkalnym. Po ataku rakietowym została duża wyrwa. 

Właśnie w dzielnicy Darnytsia od 11 grudnia trwają ćwiczenia wojskowe. "Szkolenie obrony miasta Kijowa! Podczas szkolenia odbędą się działania praktyczne z udziałem personelu, standardowego sprzętu wojskowego i broni" - informuje szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Popko. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie zdolności bojowych podczas przygotowania i prowadzenia operacji obronnej.

Zestrzelone rosyjskie drony uszkodziły magazyny rolników i domy prywatne w obwodzie mikołajowskim

Na południu Ukrainy w nocy 11 grudnia zniszczono 18 dronów. W obwodzie mikołajowskim fragmenty zestrzelonych dronów uszkodziły magazyny przedsiębiorstw rolniczych i maszyny rolnicze. Strażacy szybko ugasili ogień. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ