"Rosyjski terror musi przegrać". Ujawniono szczegóły zmasowanego ataku na Ukrainę

Eugeniusz Diaczkow
Rosjanie przeprowadzili podstępne ataki na spokojne miasta w Ukrainie. Według lokalnych mediów był to najbardziej zmasowany rosyjski atak na Ukrainę w tym roku. Dziś rano, 29 grudnia 2023 roku, Rosja zaatakowała Ukrainę pociskami rakietowymi i dronami szturmowymi. Bomby spadły w Dnieprze, Zaporożu, Odessie i innych miastach Ukrainy. Co wiadomo o dzisiejszym ataku na Ukrainę i jakie są konsekwencje eksplozji w różnych obszarach?

Rano 29 grudnia Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. W Kijowie fragmenty zestrzelonych rakiet spadły w różnych częściach miasta. Rannych zostało łącznie 28 osób, z których 25 trafiło do szpitala. Dwie osoby zginęły. Poinformował o tym mer Kijowa Witalij Kliczko.

Szpital położniczy, placówki oświatowe, centrum handlowe, wieżowce i domy prywatne, magazyn handlowy, parking. Kijów, Lwów, Odesa, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne nasze miasta. Dziś Rosja walczyła niemal wszystkim, co ma w swoim arsenale: pociskami kierowanymi "Sztylet", pociskami S-300, rakietami manewrującymi. Bombowce strategiczne wystrzeliły rakiety typu X-101/X-505

- napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według wstępnych informacji zostało wystrzelonych 158 rakiet na terytorium Ukrainy. Większość z nich obrona przeciwlotnicza zlikwidowała. Jak podaje BBC łączna liczba ofiar śmiertelnych jest 12 osób. 

Zdecydowanie odpowiemy na ataki terrorystów. I będziemy walczyć, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszego kraju, każdego miasta i wszystkich naszych obywateli. Rosyjski terror musi przegrać - i tak właśnie się stanie

- napisał Zełenski. 

Łącznie w stolicy były trzy alarmy przeciwlotnicze, ostatni został ogłoszony o 6:47 czasu kijowskiego. Później w stolicy rozmieszczono obronę przeciwlotniczą. Stacja metra Łukjaniewska została uszkodzona przez falę uderzeniową. Była używana jako schron, a pociągi kursowały bez przerwy. Ruch pociągów został już wznowiony.

Zobacz wideo Nerwy na granicy z Ukrainą. "Sami zobaczcie, co tutaj stoi na parkingu"

Co zostało uszkodzone w Kijowie?

W rejonie szewczenkowskim co najmniej trzy osoby są uwięzione pod gruzami magazynu uszkodzonego przez odłamki rakiet.

Później Kliczko powiedział, że ciało zmarłego zostało wydobyte spod gruzów, a cztery inne osoby zostały uratowane. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Również w dzielnicy rakieta uderzyła w dach niedokończonego centrum biznesowego. Górne piętra (od 10. do 8.) zostały częściowo zniszczone, a na dachu wybuchły pojedyncze pożary. Trwa wyjaśnianie informacji o ofiarach. W innej lokalizacji zapaliły się garaże.

Eksplozje w Odessie: 15 osób rannych, dwie zabite

W piątek 29 grudnia w Odessie rozległy się eksplozje. Rosyjska armia zaatakowała miasto rakietami. W wyniku uderzenia w budynek szkoły w Odessie rannych zostało siedem osób, w tym jedno dziecko. Jedna osoba zmarła, poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie pojawiają się informacje o uszkodzeniach infrastruktury cywilnej i budynków mieszkalnych. Stale otrzymujemy aktualne informacje. W regionie Odessy w porannym ataku ranne są dwoje dzieci w wieku sześciu i ośmiu lat. Wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitala i są objęci opieką medyczną. Dwie osoby również zmarły. Osoby przebywające w szpitalu są w stanie umiarkowanym, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci przebywają w Regionalnym Szpitalu Dziecięcym w Odessie

- powiedział Ołeksandr Charłow, zastępca szefa Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, w wywiadzie dla maratonu telewizyjnego. 

Eksplozje w Charkowie 29 grudnia 2023 roku

Szef charkowskiej administracji wojskowej Oleg Sinegubow poinformował rano, że Rosjanie przeprowadzili około dziesięciu ataków na miasto Charków. Niecałą godzinę później dowiedzieliśmy się o powtarzających się ostrzałach Charkowa. Mieszkańcy miasta i regionu zostali wezwani do pozostania w schronach.

W wyniku ostrzału Charkowa zginął 35-letni mężczyzna. Osiem osób zostało rannych, poinformował Sinegubow. Odnotowano uszkodzenia infrastruktury cywilnej miasta: placówki medycznej, magazynów i firm cywilnych.

Wybuchy we Lwowie 29 grudnia 2023 roku

W nocy władze miasta poinformowały, że w obwodzie lwowskim istnieje zagrożenie ze strony samolotów bezzałogowych. Później okazało się, że w rejonie Jaworowa pracowała obrona przeciwlotnicza. Kilka godzin później w obwodzie lwowskim ponownie ogłoszono alarm lotniczy, Kozicki podkreślił, że istnieje zagrożenie rakietowe ze strony rosyjskich samolotów strategicznych. O ósmej rano ostrzegł, że rakiety lecą w kierunku Lwowa i wezwał mieszkańców do zachowania ostrożności.

Według Kozickiego doszło do trafienia w budynek mieszkalny we Lwowie. Niestety, są ofiary śmiertelne. W jednym z liceów w mieście wybuchł pożar, prawdopodobnie z powodu upadku odłamków rakiety. 

Zdaniem mera Lwowa Andrija Sadowego we Lwowie zginęła jedna osoba, a 8 zostało rannych. W mieście uszkodzone zostały trzy szkoły i przedszkole.

Konsekwencje ataku rakietowego na Dniepr

Dziś około siódmej rano siły powietrzne Ukrainy poinformowały o ruchu wrogich rakiet na Dniepr. Następnie rosyjscy okupanci wystrzelili pociski balistyczne i manewrujące na miasto i region. Łącznie jest 5 ofiar śmiertelnych, 25 rannych. Siergiej Łysak powiedział, że od 9:45 wiadomo o czterech zabitych i około pół tuzina rannych. W Dnieprze rakieta trafiła do centrum handlowego. Uderzenie zniszczyło prywatny dom, sześciopiętrowy budynek, szpital położniczy. 

Okupanci używali Kinżały, balistykę, S-300, pociski manewrujące, drony, X-22 i X-32. Około 18 bombowców strategicznych wystrzeliło Kh-101/X-505

- powiedział Ihnat.

Borys Fiłatow powiedział, że w wyniku uderzenia na Dniepr są ranni i zabici. Wszystkie lokalne służby współpracują z Państwową Służbą Sytuacji Nadzwyczajnych. 

Zobacz wideo Na szczycie OBWE w Macedonii Północnej pojawił się Siergiej Ławrow. Ukraina wraz z paroma innymi państwami odmówiła udziału w wydarzeniu

W pobliżu Dniepru we wszystkich miastach został wyłączony ruch transportowy. Według wstępnych informacji, wszystkie noworoczne imprezy dla dzieci zostały odwołane z powodu rosyjskich ataków. W miejskim szpitalu położniczym wybito okna, aktualnie brak ofiar.  Jedna część budynku spłonęła.

Eksplozje w obwodzie czerkaskim 29 grudnia 2023 roku

Mieszkańcy obwodu czerkaskiego donoszą o eksplozjach. Jednocześnie szef Czerkaskiej administracji wojskowej Igor Taburec ostrzegł przed zwiększonym zagrożeniem rakietowym w regionie.

W obwodzie czerkaskim od początku dnia obowiązuje już trzeci alarm lotniczy. Według wstępnych informacji, w nocy siły mobilnej grupy ogniowej zestrzeliły drona Shahed w dzielnicy Zwenigorodskiej. Bez ofiar i zniszczeń. Podczas kolejnych alarmów również pracowała nasza obrona powietrzna.

Eksplozje w Zaporożu 29 grudnia 2023 roku

Rano w regionie Zaporoża ogłoszono alarm lotniczy. Odnotowano powtarzające się eksplozje w mieście. 

Jak informują władze między 07:30 a 08:25, rosyjskie wojsko przeprowadziło zmasowany atak rakietowy na Zaporoże. Jeden z pocisków trafił w otwarty teren, inny zniszczył prywatny dom. Fala uderzeniowa i odłamki uszkodziły wieżowce w jednej z dzielnic centrum regionalnego. Niestety, jedna kobieta zginęła, a 10 osób zostało rannych. Pod gruzami jednego z budynków mogą znajdować się ludzie. Na miejscu pracują służby operacyjne. Jeden z wrogich pocisków został zestrzelony przez systemy obrony powietrznej w obwodzie zaporoskim. Trwa wyjaśnianie informacji o wszystkich miejscach trafień, zniszczeniach i ofiarach.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ