O używaniu broni chemicznej przez Rosjan informuje najnowszy raport Instytutu Badań nad Wojną (ISW). Analitycy powołują się w szczególności na dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Według jego szacunków, od początku inwazji na pełną skalę, a dokładnie od 24 lutego 2022 roku rosyjskie siły zbrojne użyły broni chemicznej na Ukrainie aż 626 razy. W tym samym czasie w 2024 roku, czyli w mniej niż pół miesiąca, użyły jej co najmniej 51 razy.
Ukraiński Sztab Generalny zauważył, że rosyjska armia obecnie wystrzeliwuje broń chemiczną na pozycje Sił Obronnych nawet 10 razy dziennie. W tym celu rosyjscy żołnierze zwykle używają dronów do zrzucania granatów K-51 wypełnionych drażniącym gazem CS (2-chlorobenzalmonitryl).
Dla przykładu 14 grudnia 2023 roku Rosjanie użyli specjalnego nowego typu granatu gazowego zawierającego gaz CS przeciwko ukraińskim żołnierzom. A 22 grudnia 2023 roku, 810 Brygada Morska Sił Zbrojnych Rosji przyznała się do celowego użycia broni chemicznej przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym. Zbrodniarze wojenni oświadczyli, że zrzucili granaty K-51 z dronów na ukraińskie pozycje w pobliżu wsi Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.
Rosja jest stroną Konwencji o zakazie broni chemicznej, która zabrania używania broni chemicznej jako metody prowadzenia wojny
- piszą w ISW.
Jego charakterystyka techniczna jest dostępna na rosyjskich stronach internetowych poświęconych broni, ale agencje rządowe kraju agresora nie wspominają o takiej broni, ponieważ oficjalnie, na poziomie legalnym, chemikalia nie mogą być używane w walce.
K-51 to radziecki nieśmiercionośny ręczny granat aerozolowy z gazem łzawiącym, opracowany w latach 70. ubiegłego wieku. Był używany przez armię radziecką, w szczególności podczas rozpędzania masowych protestów w Tbilisi w dniu 9 kwietnia 1989 r., w których zginęło 19 osób, a prawie 4000 zostało rannych.
Korpus granatu wykonany jest z twardego plastiku, a spód z metalu. Po zapłonie zachodzi reakcja, która zwiększa ciśnienie wewnątrz obudowy i wyciska dno, rozpylając sproszkowaną substancję chemiczną. Istnieją dwie wersje zawartości granatu: CS - 2-chlorobenzalmononitryl. Jak piszą ukraińskie media, działanie granatu w pomieszczeniach obejmuje 400 metrów kwadratowych.