Wielka Brytania liderem pomocy dla Ukrainy? Rywalizacja trwa

Eugeniusz Diaczkow
To Wielka Brytania tuż po USA jest liderem pomocy Ukrainie wśród państw na całym świecie. Wielka Brytania podpisała niedawno zobowiązanie do dalszego wspierania Ukrainy. Premier Rishi Sunak podczas wizyty w Kijowie (12 stycznia) podpisał dwustronną umowę o bezpieczeństwie Wielkiej Brytanii. Czy trudna sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie miała wpływ na pomoc dla Ukrainy?

Wielka Brytania jest jednym z pierwszych partnerów Ukrainy, który pod koniec 2021 roku rozpoznał zagrożenie nieuchronną rosyjską inwazją i ściśle współpracował z USA i innymi sojusznikami, aby ujawnić plany Rosji. Wielka Brytania zapewniła dotąd Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości 4,6 miliarda funtów (z kolejnymi 2,5 miliarda funtów deklarowanych w 2024 roku) - więcej niż jakikolwiek inny kraj poza Stanami Zjednoczonymi.

Zobacz wideo 50 miliardów euro dla Ukrainy. Tusk: Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej

Tę pomoc zadeklarowano na spotkaniu premiera Rishi Sunaka podczas wizyty w Kijowie. Łączne wsparcie wojskowe, humanitarne i gospodarcze Wielkiej Brytanii dla Ukrainy wynosi obecnie prawie 12 miliardów funtów. Jak poinformował serwis Ukrayina.pl urzędnik wysokiego szczebla, Wielka Brytania nadal będzie wspierała również sprawy Ukrainy w ONZ i poprzez swoje zaangażowanie z globalnymi partnerami.

Jaką pomoc w 2024 Wielka Brytania planuje przekazać Ukrainie?

Premier Wielkiej Brytanii ogłosił znaczny wzrost pomocy wojskowej dla Ukrainy - zapewniając 2,5 miliarda funtów w następnym roku budżetowym, co stanowi wzrost o 200 milionów funtów w porównaniu z poprzednimi dwoma latami. Jest to największe roczne zobowiązanie Wielkiej Brytanii od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, zaczynając od lutego 2022 roku. Warto podkreślić, że Kiel Institute for the World Economy poinformował, że Stany Zjednoczone wysłały już do Kijowa pomoc wartą ponad 79 mld dol. 

Opinię w sprawie finansowania USA wyraził minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. W sieci krążą informacje o rzekomym ponownym zablokowaniu pieniędzy. Podzielił się on swoim zdaniem na temat decyzji Kongresu USA po rozmowie z zastępcą sekretarza stanu USA Victorią Nuland.

Chcę jeszcze raz powiedzieć wszystkim: ktokolwiek próbuje doprowadzić ukraińskie społeczeństwo do zwątpienia i wiary, że wsparcie jest wycofywane i zostaniemy twarzą w twarz z agresorem - ci ludzie są sabotażystami informacyjnymi

- powiedział Kułeba i wezwał do niesłuchania takich "sabotażystów".

Wielka Brytania będzie finansowała naukę angielskiego w Ukrainie

Premier zapowiedział również kolejne 18 milionów funtów pomocy dla Ukrainy. Część z tych funduszy wesprze organizacje takie jak ONZ i Czerwony Krzyż w dostarczaniu pomocy humanitarnej na linii frontu, a 8 milionów funtów zostanie przeznaczonych na wzmocnienie ukraińskiej infrastruktury energetycznej przed dalszymi rosyjskimi atakami. Wielka Brytania zapewni również dodatkowe fundusze i środki na naukę języka angielskiego na Ukrainie.

Czy wojna na Bliskim Wschodzie będzie miała wpływ na wsparcie Ukrainy?

Zdaniem brytyjskiego urzędnika, sytuacja na Bliskim Wschodzie pod pewnymi względami komplikuje sytuację, ale nie pod względem zasobów. Jak potwierdzają politycy, pomoc i sprzęt wojskowy nadal będzie dostarczany Ukrainie. 

Po drugie, myślę, że jest ważna rzecz, a mianowicie to, że musimy pokazać, że mamy za zadanie poradzić sobie z więcej niż jednym problemem naraz, co jest ważnym przesłaniem dla Chin

Nie zważając na powagę spraw na Bliskim Wschodzie, David Cameron udowodnił, że Ukraina jest jego priorytetem, wybierając Kijów na swoją pierwszą wizytę jako ministera spraw zagranicznych. Późniejsza wizyta premiera również pokazuje niezachwiane zaangażowanie Wielkiej Brytanii na rzecz Ukrainy teraz i w dłuższej perspektywie.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ