Afera w Bundestagu. Asystent posła agentem rosyjskiej FSB. Kreml pisał posłom wystąpienia i pozwy

Eugeniusz Diaczkow
Władimir Sergienko, 52-letni asystent niemieckiego deputowanego skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec, jest agentem Piątej Służby rosyjskiej FSB. Dziennikarze śledczy odkryli, że za pośrednictwem Sergienki posłowie AfD koordynowali teksty swoich przemówień z kremlowskimi doradcami, a nawet poszli do sądu, by powstrzymać niemiecką pomoc wojskową dla Ukrainy.

Jak ujawnili we wspólnym śledztwie dziennikarze rosyjskiego "The Insider" i niemieckiego "Der Spiegel"  Sergienko jest rosyjskim strategiem politycznym ukraińskiego pochodzenia, który od dawna mieszka w Niemczech (w 2022 roku otrzymał obywatelstwo rosyjskie i niemieckie).

Formalnie Sergienko jest asystentem kazachskiego członka Zgromadzenia Federalnego, Jewgenija Schmidta. Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest drugą najpopularniejszą niemiecką partią z 20 procentami głosów.

Zobacz wideo 50 miliardów euro dla Ukrainy. Tusk: Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej

To nie koniec współpracy

Istnieją jednak dowody na to, że zwerbowany agent FSB współpracował z wieloma innymi parlamentarzystami. Na przykład 6 czerwca 2023 roku Sergienko przywiózł do Soczi w Rosji niemieckiego polityka z AfD i niepełnoetatowego przewodniczącego Stowarzyszenia Ochrony Rosyjskich Mówców w Niemczech, Ulricha Oime. Podróż nie została publicznie zgłoszona, lecz odbywała się w tajnym miejscu. 

Kilka miesięcy wcześniej Oime napisał list do papieża Franciszka, prosząc go o zwrócenie uwagi na "prześladowania chrześcijan na Ukrainie". "The Insider" podał, że 12 kwietnia 2023 roku Sergienko zatwierdził projekt tego tekstu w języku rosyjskim ze swoimi moskiewskimi przełożonymi.

Maczał palce. Był przeciwko Ukrainie

Sergienko odegrał kluczową rolę w nakłonieniu frakcji AfD do złożenia pozwu do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w celu wstrzymania dostaw niemieckich czołgów na Ukrainę. Zorganizował również serię wystąpień posłów tej partii, których tekst ponownie był koordynowany z szefem FSB. Jednym z nich było przemówienie posła Bundestagu Haralda Weiela na sesji PACE, w którym stwierdził, że Kijów rzekomo "otwarcie prześladuje" parafian Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Według śledczych, przełożonym Sergienki jest obecny funkcjonariusz Dziewiątego Zarządu Departamentu Informacji Operacyjnej Piątej Służby FSB, Ilja Aleksandrowicz Wechtomow (Wekszin). Wydział ten zajmuje się sprawami związanymi z Ukrainą.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ