Rosyjscy blogerzy rozczarowani niepowodzeniami ofensywy w Donbasie. Debata w sieci bez cenzury

Eugeniusz Diaczkow
Rosyjscy blogerzy wojenni, którzy popierają wojnę przeciwko Ukrainie, zaczęli wyrażać frustrację z powodu nieustannych błędów taktycznych rosyjskich sił zbrojnych. Są oni rozczarowani w szczególności operacjami w zachodniej części obwodu donieckiego.

Jak informuje Instytut Badań nad Wojną (ISW), mowa przede wszystkim o walkach w okolicach Awdijiwki i Marjinki, gdzie rosyjska armia straciła kolumny pojazdów opancerzonych i dużą liczbę ludzi.

W ostatnich dniach kilku propagandystów z Rosji skrytykowało dowództwo rosyjskich sił zbrojnych za nieuwzględnienie dronów przy planowaniu ataków taktycznych w odpowiedzi na wideo opublikowane 30 stycznia, które pokazało ukraińskie wojska uderzające w nacierającą kolumnę rosyjskiego sprzętu, w tym czołgów na północny zachód od miejscowości Sołodki w kierunku Nowomychajliwki.

W tym czasie kompania 72 Brygady Piechoty Czarnego Zaporoża odparła atak Rosjan i wraz z innymi jednostkami zniszczyła konwój 11 pojazdów opancerzonych wroga (obrońcy zauważyli konwój około godziny 12:50, a o godzinie 15:20 został on już rozbity).

Zobacz wideo 50 miliardów euro dla Ukrainy. Tusk: Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej

Rosyjscy blogerzy krytykują działania wojskowych

Powiązany z Kremlem bloger zauważył, że ukraińskie pola minowe blokują trasy przejazdów rosyjskiego wojska. Dowództwo rosyjskich sił zbrojnych nadal musi powstrzymać ataki zmechanizowanych konwojów z powodu ciężkich strat w sprzęcie. Rosyjski bloger krytykował również dowództwo za to, że nie informuje o ukraińskich operacjach dronów i nie wyposaża swoich pojazdów opancerzonych w systemy walki elektronicznej, aby przeciwdziałać bezzałogowym statkom powietrznym.

Jak wymienia ISW w najnowszym raporcie, kolejny rosyjski propagandysta pytał publicznie, jak rosyjscy dowódcy mogli nie wziąć pod uwagę ukraińskich dronów w planach ataku i pozwolić sobie na utratę tak dużej ilości sprzętu i siły roboczej, oskarżył ich o "głupotę i niekompetencję".

Sukces rosyjskich wojsk w dostosowywaniu planowania taktycznego i prowadzeniu operacji ofensywnych różni się jednak w zależności od jednostki lub dowódcy

- zauważa ISW.

W Rosji rozpętała się debata

Rosyjscy blogerzy anonimowo zaczęli wchodzić w dyskusje na forach, poświęconych wojnie w Ukrainie. Niektórzy opowiadali się za dalszym wsparciem krajowym dla produkcji dronów i broni elektronicznej w Rosji, argumentując, że rosyjskie źródła nie powinny być cenzurowane, jeśli oferują konstruktywną krytykę dowódców.

W ostatnich miesiącach rosyjscy dowódcy aktywnie cenzurowali niektórych rosyjskich blogerów za krytykę wojska, co prawdopodobnie zachęci i wzmocni autocenzurę wśród innych blogerów

- skontatowało ISW.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ