Zastanawiająca lista oczekiwań Zełenskiego wobec nowego głównodowodzącego. Przytyk do Załużnego?

Eugeniusz Diaczkow
Departament Stanu USA komentuje dymisję Walerija Załużnego i mianowanie Ołeksandra Syrskiego na nowego głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy. Waszyngton oficjalnie podkreśla, że zastąpienie głównodowodzącego jest suwerenną decyzją, którą ma prawo podjąć głowa państwa.

W czwartek, 8 lutego zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel skomentował ostatnie zmiany personalne w dowództwie ukraińskich sił zbrojnych podczas briefingu.

To suwerenna decyzja ukraińskiego rządu

- powiedział Patel.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Napisałem list do Kaczyńskiego, który nienawidzi ludzi pracy

Rzecznik Departamentu Spraw Zagranicznych USA odmówił komentarza w tej sprawie. Poradził, by zwrócić się o komentarz do ukraińskich władz. Po tym, jak Zełenski poinformował Biały Dom o zamiarze zwolnienia Załużnego, USA nie poparły, ani nie sprzeciwiły się tak ważnej decyzji, twierdząc, że jest to suwerenny wybór prezydenta Ukrainy.

Stany Zjednoczone nie będą ingerować w decyzję ukraińskich władz o odwołaniu naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Uważają, że jest to suwerenne prawo państwa i prezydenta

- informuje Jake Sullivan Asystent prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Co USA myślą na temat Syrskiego? Reakcja Zachodu

Stany Zjednoczone w reakcji na nominację generała pułkownika Ołeksandra Syrskiego na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczyły, że są gotowe do skutecznej współpracy z każdym ukraińskim przywódcą wojskowym.

Asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Celeste Wallander podkreśliła na briefingu w czwartek, 8 lutego, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma absolutne prawo wybierać, kto dowodzi ukraińskimi siłami zbrojnymi.

Prezydent Zełenski jest prezydentem swojego kraju, a Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, ma demokratyczną cywilną kontrolę nad siłami zbrojnymi

- powiedziała Wallander.

Nazwała Syrskiego "doświadczonym i odnoszącym sukcesy przywódcą wojskowym".

Stany Zjednoczone szanują i będą współpracować z kimkolwiek, kogo demokratycznie wybrany rząd, przywódca, prezydent Zełenski wybierze na swojego głównodowodzącego, a my będziemy skutecznie współpracować z Syrskim

- dodała rzeczniczka Pentagonu.

Plany na 2024 rok. Siły Zbrojne Ukrainy mają konkretne cele

Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała o nowych planach wojska ukraińskiego. Zaznaczyła jednak, że gotowe działania będą przedstawione w najbliższej przyszłości. Według oświadczenia kancelarii Zełenskiego chce on zobaczyć zdecydowane zmiany w planie nowego szefa sztabu Ołeksandra Syrskiego.

Wśród oczekiwanych zmian wymieniono m.in. realistyczny plan działania Sił Zbrojnych Ukrainy na 2024 rok. Prezydent spodziewa się też zmian w logistyce dystrybuowania zachodniej broni tak, by znalazła się ona w każdej brygadzie bojowej, zwłaszcza na linii frontu. Kancelaria Zełenskiego podkreśliła, że powinna nastąpić sprawiedliwa redystrybucja takiej broni na korzyść linii frontu. W oświadczeniu podkreślono również, że "generał musi znać linię frontu. Każdy generał. Jeśli nie zna linii frontu, nie służy Ukrainie".