Rosja straciła bombowiec Tu-22M3. Ukraina bierze to na siebie. "Błyskawiczna karma w akcji"

Rosyjski strategiczny bombowiec Tu-22M3, z którego rosyjskie wojsko przeprowadziło ataki na terytorium Ukrainy, został zniszczony 19 kwietnia przez jednostki Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy we współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Bombowiec Tu-22M3 rozbił się w Rosji 19 kwietnia. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że samolot rozbił się na terenie Kraju Stawropolskiego po zakończeniu "misji bojowej". Rosyjskie wojska ostrzeliwują Ukrainę z Tu-22M3, a poranny ostrzał ukraińskich miast, między innymi obwodu dniepropietrowskiego, nastąpił także z samolotu, który później się rozbił. Według Ministerstwa Obrony Rosji za przyczynę uznano awarię techniczną maszyny. Kijów jednak potwierdza, że rosyjski bombowiec został zniszczony przez przeciwlotnicze jednostki rakietowe Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy we współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. 

Zobacz wideo Roman Kuźniar: Polska indywidualnie nie poradziłaby sobie z Rosją ani za 3, ani za 2, ani za 5 lat

Rosja. Rozbił się strategiczny bombowiec po ostrzale Ukrainy. Kijów bierze na siebie

- Po raz pierwszy jednostki Sił Powietrznych we współpracy z Główny Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3, nośnik rakiet manewrujących Kh-22, których rosyjscy terroryści używają do atakowania miast Ukrainy. (...) Potrzebujemy więcej środków, więcej rakiet, aby lepiej chronić terytoria frontowe przed rosyjskim terroryzmem - poinformowano w Siłach Powietrznych Ukrainy.

Samolot spadł na pustym terenie, nie dokonując zniszczeń na ziemi. Jak podała rosyjska propagandowa agencja informacyjna RIA, trzech członków załogi zostało ewakuowanych przez zespół poszukiwawczo-ratowniczy, trwają poszukiwania jednego pilota. Później gubernator Kraju Stawropolskiego Władimir Władimirow poinformował, że jeden członek załogi zginął. Poszukiwania czwartego pilota trwają. 

Dowódca sił powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk podkreślił, że dzisiejszy atak był także pierwszym przypadkiem zniszczenia dwóch rakiet Ch-22 wystrzelonych przez ten samolot. - Błyskawiczna karma w akcji - samolot Tu-22M3 Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, który w nocy wystrzeliwał pociski, rozbił się w Kraju Stawropolskim - czytamy w komunikacie ukraińskich sił zbrojnych.

- To zemsta za to, że rosyjskie samoloty strategiczne zaatakowały dziś nasze pokojowe miasta, w których zginęli cywile - powiedział w Radiu Swoboda rzecznik Sił Powietrznych Ilja Jewłasz. - Dziś czarny dzień w rosyjskich mediach propagandowych. Myślę, że będą tam dzisiaj bardzo, bardzo nieszczęśliwi. Wszystko się zdarza po raz pierwszy. Tu-22 został zestrzelony po raz pierwszy. Cóż, teraz czekamy na zestrzelenie strategicznego samolotu bombowego Tu-95 - powiedział. 

Samoloty Tu-22M przeznaczone są do atakowania celów lądowych i morskich za pomocą naddźwiękowych rakiet i bomb kierowanych o każdej porze dnia i w każdych warunkach atmosferycznych. Mogą być nośnikami broni nuklearnej. Rosyjskie media propagandowe podają, że w lotnictwie dalekiego zasięgu Sił Powietrznych Rosji znajduje się około 60 jednostek. W latach 90., po rozpadzie ZSRR, samoloty wchodziły także w skład Sił Powietrznych Białorusi i Ukrainy. Radzieckie Tu-22M3 wykorzystywano w działaniach bojowych w Afganistanie (1989 r.), na terenie Osetii Południowej (2008 r.), w Syrii (od 2015 r. do chwili obecnej), a także do ostrzeliwania Ukrainy.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ