Cameron: Ukraina może użyć broni z Londynu do ataków na terenie Rosji

Szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron przybył z wizytą do Kijowa. Odwiedził też Lwów. Po raz pierwszy oświadczył, że Ukraina ma prawo użyć brytyjskiej broni, żeby uderzyć w cele na terenie Rosji. Cameron przypomniał, że Kijów ma prawo do obrony przed rosyjskimi atakami na terenie wroga i zadeklarował, że Londyn nie będzie Ukraińców w tym hamował.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych i rozwoju Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Podczas rozmów Zełenski podziękował rządowi Wielkiej Brytanii za ogłoszony w Londynie największy pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji. Szef brytyjskiej dyplomacji udzielił wywiadu dla Reuters, w którym poinformował, że Londyn pozwala Ukrainie używać brytyjskiej broni do ataków na terenie Rosji. 

Zobacz wideo Zełenski jedzie na granicę z Polską i wzywa Tuska. "Proszę Cię Donaldzie, żebyś też przybył na granicę"

Zełenski: to ma dla nas kluczowe znaczenie

Podczas rozmów przed kamerami Zełenski podziękował rządowi Wielkiej Brytanii za ogłoszony pakiet wsparcia, który zawiera pół miliarda funtów na uzbrojenie dla Ukrainy. Powiedział też, że pomoc Londynu dla broniącej się przed Rosją Ukrainy jest niezastąpiona, a w parze z amerykańskim pakietem wsparcia poprawi sytuację ukraińskiego wojska na froncie.

Ogłoszony przez Londyn pakiet wsparcia wraz z kluczową dla nas decyzją Stanów Zjednoczonych o udzieleniu pomocy, ma dla nas ogromne znaczenie. Stało się to w tym kluczowym momencie, kiedy Rosjanie zamierzają przejść do ofensywy. Dziękujemy naszym sojusznikom za wsparcie w tej nierównej walce

Zełenski poinformował Camerona również o sytuacji na froncie i podkreślił, że ważne jest, aby broń przewidziana w pakiecie wsparcia ogłoszonym w zeszłym tygodniu dotarła tam jak najszybciej. W brytyjskim pakiecie pomocy mają się znaleźć m.in. pojazdy opancerzone, amunicja i pociski różnych typów.

Podczas spotkania Zełenskiego z Cameronem, przywódcy omówili najważniejsze nadchodzące wydarzenia, związane z bezpieczeństwem międzynarodowym. To m.in. szczyt G-7 we Włoszech, czerwcowy szczyt pokojowy we Szwajcarii, lipcowy szczyt NATO w Waszyngtonie i kolejny szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii.

Londyn: Ukraina ma prawo atakować Rosję brytyjskim sprzętem

Ukraina ma prawo użyć broni dostarczonej przez Londyn do uderzenia na cele w Rosji. Taka deklaracja po raz pierwszy padła z ust przedstawiciela brytyjskich władz. Wszystkie media w Ukrainie i poza jej granicami cytują dziś Davida Camerona.

Ukraina ma prawo do obrony. Ponieważ to Rosja atakuje Ukrainę, można zrozumieć, po co Kijów atakuje cele na terenie Rosji.  Ma taką potrzebę. Może do tego użyć naszej broni

W wywiadzie dla Reuters Cameron zobowiązał się również do zapewnienia Ukrainie 3 miliardów funtów (3,74 miliarda dolarów) rocznej pomocy wojskowej. "Musimy wspierać Ukrainę do skutku" - tłumaczył. 

Pomoc powinna być regularna. Będziemy przekazywać trzy miliardy funtów rocznie tak długo, jak będzie to konieczne

Wielka Brytania liderem pomocy dla Ukrainy w Europie

W kwietniu Wielka Brytania ogłosiła największy w historii pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 milionów funtów. Pakiet ten zwiększy brytyjską pomoc wojskową dla Ukrainy do 3 miliardów funtów w tym roku finansowym, kiedy cały ukraiński budżet opiera się głównie na wsparciu sojuszników. W czasie rosyjskiej agresji na pełną skalę, z zagranicznych pieniędzy w Ukrainie są wypłacane nie tylko emerytury, ale też pensje pracownikom państwowym, w tym nauczycielom, lekarzom i żołnierzom.

Pakiet brytyjskiej pomocy obejmie zakup ponad 1600 pocisków rakietowych i przeciwlotniczych, a także dodatkowe precyzyjne pociski rakietowe dalekiego zasięgu Storm Shadow, które Ukraina wykorzystuje chociażby do ataków w rosyjskie cele na okupowanym Krymie. Poza tym Brytyjczycy wyślą na front ponad 400 pojazdów dla ukraińskiej armii, w tym 160 chronionych pojazdów mobilnych Husky, 162 pojazdy opancerzone i 78 pojazdów terenowych.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ